Ruszają zdjęcia do filmu o Daisy

  0

  Już w poniedziałek 6 czerwca rozpoczną się zdjęcia do filmu dokumentalnego o księżnej Daisy. Przez tydzień Zamek Książ przeniesie się do XIX i XX wieku. Część zdjęć powstanie w Świebodzicach. Wszystko za sprawą produkcji realizowanej przez TVP Wrocław i Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

  Księżna Daisy w słynnym naszyjniku z pereł, którego do dzisiaj nie udało się odnaleźć

  Zdjęcia potrwają kilkanaście dni. Pierwszy tydzień ekipa telewizyjna spędzi na Zamku Książ. – To miejsce wyjątkowe – mówi Maciej Kieres, jeden z pomysłodawców i reżyserów filmu. – Jeden z najpiękniejszych zamków Dolnego Śląska był dla pochodzącej z Anglii Księżnej miejscem, w którym spędziła znaczącą część swojego życia. To także postać wyjątkowa i nietuzinkowa. Dlatego przez tą niemal godzinną produkcję chcemy rozpropagować ją wśród mieszkańców województwa i nie tylko. Postać księżnej Daisy łączyła się z działalnością fundacyjną w dzisiejszym Zamku, Wałbrzychu, czy Szczawnie-Zdroju. Jakie dziedzictwo i spuściznę pozostawiła współczesnym Dolnoślązakom? Odpowiedź na to pytanie to tylko jeden z wielu wątków naszej produkcji dokumentalnej.

  W filmie swoją szansę na debiut przed kamerą będzie miało prawie 150 Dolnoślązaków, którzy staną się na kilka godzin m.in. uczestnikami uczestnikami balu maskowego na Książu w 1921 roku, na którym witano Daisy czy świadkami przejęcia podwałbrzyskiego Zamku przez SS. Przy realizacji scen nie zabraknie grup rekonstrukcyjnych, które uczynią fabularyzowane sceny jeszcze bardziej autentycznymi.

  Na świebodzickim Rynku ekipa filmowa pojawi się już 8 czerwca. Następnego dnia w samym Rynku kręcony będzie przejazd księżnej Daisy powozem, w kolejnym powstawać będą sceny współczesne przy obiektach, związanych z historią Hochbergów. Filmowcy mogą zatem pojawić się m. in. na dworcu PKP czy przy Bramie Książańskiej, przez którą magnaci wjeżdżali do swojej posiadłości. Świebodziczanie muszą się liczyć w tych dniach ze sporymi utrudnieniami w poruszaniu się w obrębie Rynku i okolicach. Wszyscy mieszkańcy parkujący swoje auta w samym centrum proszeni są o nie pozostawianie ich wokół Ratusza od godzin wieczornych 8 czerwca.

  Produkcja, współfinansowana m. in. przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i Fundację Polska Miedź, trafi także do dolnośląskich szkół i bibliotek. – Dzięki temu praca ekipy filmowej oprócz emisji na antenach TVP stanie się cenną pomocą na lekcjach historii czy zajęciach z edukacji regionalnej – wyjaśnia Adam Piwek z OKiS. – Dzięki inscenizacją historycznym uczniowie i widzowie z towarzyszeniem Daisy będą mogli poznać burzliwe i tajemnicze dzieje Europy przełomu XIX i XX wieku, a przede wszystkim poznać różne odcienie życia codziennego i niecodziennego w tych czasach.

  opr. asz

  Poprzedni artykułSpadł z rusztowania
  Następny artykułCasting filmowy dla najmłodszych