Ratownicy na start!

  2

  Mieszkańcy Świdnicy i Jaworzyny Śląskiej przez dwa dni będą świadkami niezwykle widowiskowych zmagań w ramach VII Regionalnych Mistrzostw w Ratownictwie Medycznym. Zacznie się od mocnego uderzenia – akcji z udziałem antyterrorystów przed świdnickim Tesco. Swoje umiejętności będzie sprawdzać 16 ekip stacji Pogotowia Ratunkowego z całej Polski.

  Zadania przed hipermarketem widzowie będą mogli obserwować już w piątek od godziny 10.00. W tym samym czasie będą prowadzone działania przy zbiorniku wodnym w Jaworzynie Śląskiej obok hotelu Magnolia, a także w parku przy ulicy Łukasińskiego w Świdnicy. Z przerwą na obiad ratownicy będą wykonywali kolejne zadania do 18.00.  Zaraz po godz. 18.00 ulicami Świdnicy przejedzie duża parada z udziałem 16 ambulansów. Karetki z włączonymi sygnałami świetlnymi przejadą trasą, która będzie zabezpieczona przez policję i straż miejską. Parada wystartuje spod hotelu „Esperanto” i przejedzie ulicami: Stęczyńskiego – Esperantystów – Sikorskiego – Komunardów – Żeromskiego – Niepodległości – Wrocławska – Łączna i wróci do miejsca startu.

  W piątek przewidziano także panel naukowy, który rozpocznie się o godz. 18.30 i potrwa do 19.30. W ramach panelu dr Hanna Marczyńska, ordynator Oddziału Neurologii z Pododdziałem Udarowym Regionalnego szpitala „Latawiec” omówi „Wczesne objawy neurologiczne udarów i krwiaków mózgu w diagnostyce zespołu ratunkowego”. Odbędzie się także prezentacja najnowszych doświadczeń w resuscytacji z wykorzystaniem urządzenia do mechanicznej kompresji klatki piersiowej LUCAS2 przedstawiona przez firmę Medtronic.

  W sobotę na placu manewrowym przy ulicy Armii Krajowej karetki będą pokonywały tor przeszkód, a od 9.00 rozpoczną się kolejne zadania na świdnickim Rynku. I tutaj jeszcze jedno ważne zaproszenie dla mieszkańców. Świdnickie Pogotowie Ratunkowe i zaproszeni goście włączają się do akcji pn. „Zdrowe wakacje”, która  4 czerwca jednocześnie będzie organizowana w 42 miastach Polski. Na Rynku każdy będzie mógł poznać zasady udzielania pierwszej pomocy (będzie się można m.in. nauczyć masażu serca na specjalnym fantomie), a także obejrzeć wnętrze karetki. Akcja potrwa od 10.do 14.00.

  – Zarówno mistrzostwa, jak i sobotnia akcja dla mieszkańców w żaden sposób nie wpłyną na naszą codzienna pracę. Mogą być Państwo spokojni – zapewnia Zbigniew Kołodziejczyk, dyrektor świdnickiego Pogotowia Ratunkowego. – Dodatkowo, jeśli w trakcje zawodów wydarzy się wypadek lub ktokolwiek będzie potrzebował pomocy, zawodnicy muszą przerwać udział w konkursie i udzielić pomocy.

  asz

  Poprzedni artykułŚmierć na drodze [FOTO]
  Następny artykułAmatorzy powalczą o puchar