Projekt pomnika papieża wybrany!

  48

  I to jednogłośnie. 10-osobowe jury bez zdania odrębnego rekomendowało do realizacji jeden z ośmiu projektów nadesłanych na konkurs, zorganizowany przez Stowarzyszenie na rzecz Zachowania Dziedzictwa Jana Pawła II „Pamięć i Wdzięczność”. Identycznego wyboru dokonali świdniczanie, którzy przez blisko 2 tygodnie mogli również oddać swój głos. – Jestem przekonany, że Świdnica i świdniczanie będą zadowoleni. To znakomity projekt znakomitego artysty. Pomnik na kilkaset lat – przekonywał Kazimierz Sebastian Ożóg, historyk sztuki, specjalizujący się w pomnikach Jana Pawła II.

  Podczas uroczystej gali w świdnickim teatrze ogłoszono werdykt z wczorajszego posiedzenia sądu konkursowego. Wygrała praca nr 4 „Anulus”. Jej autorem jest Jarosław Wójcik, artysta z Sierakowic na Kaszubach. – Wyjątkowy twórca, rzeźbiarz, grafik, autor wspaniałych witraży – rekomendował Kazimierz Sebastian Ożóg.  Jego prace można obejrzeć na stronie : http://www.pracowniajw.pl/ . Oczywiście w chwili wyboru jury nie miało pojęcia, kto ukrywa się pod pseudonimem „Anulus”. Dopiero wczoraj otwarto koperty z nazwiskami twórców i nazwami pracowni. I tak, autorami prac są:

  Nr 1 Bronisław Krzysztof z Bielska-Białej

  Nr 2 Pracownia Projektowa Fraxinus z warszawy

  Nr 3 Ewa Solima Kobuszewska ze Strzegomia

  Nr 4 Jarosław Wójcik z Sierakowic

  Nr 5 Marcin Łuczkowski z Wrocławia

  Nr 6 Henryk Baca z Legnicy

  Nr 7 Stanisław Cukier z Zakopanego

  Nr 8 Andrzej Renes z Warszawy

  Prace oceniało jury w składzie: ks. Edward Szajda, ks. Jan Bagiński, Waldemar Skórski (zastępca prezydenta Świdnicy), Piotr Kozak (artysta plastyk, przewodniczący jury), Jerzy Jerych (artysta plastyk), Ryszard Skórka (artysta plastyk), Urszula Pawłowska, Wiesław Rośkowicz, Kazimierz Sebastian Ożóg, Barbara Nowak-Obelinda (Wojewódzki Konserwator Zabytków, delegatura Wałbrzych).

  – Głosowanie było zaskakujące, bo choć poprzedzone burzliwą dyskusją, zakończyło się jednogłośnym wyborem – mówiła podczas gali Urszula Pawłowska ze stowarzyszenia. Tym bardziej zaskakujący wynik, że wiceprezydent Skórski złożył nawet wniosek o unieważnienie konkursu. Dlaczego? Warto sobie przypomnieć pierwsze reakcje jurorów po otwarciu projektów. Najdelikatniej mówiąc, nie byli zachwyceni. Kazimierz Sebastian Ożóg nie owijał w bawełnę – większość, nawet autorstwa naprawdę znakomitych rzeźbiarzy, ocierała się o kicz i tandetę.

  Klęczący papież przed katedrą

  W Polsce jest kilkaset pomników Jana Pawła II, większość z nich to po prostu artystyczna porażka, o czym można się było przekonać podczas niezwykle barwnej prelekcji Kazimierza S. Ożoga. Wśród slajdów, prezentujących liczne realizacje rzeźb papieża w polskich miastach i miasteczkach, przeważały te z pomnikami jak ogrodowe krasnale. Niewiele było zasługujących na uwagę, a tylko 3 historyk sztuki wskazał jako znakomite – w Ludźmierzu, Kaliszu i Głogowie. Świdnicki pomnik będzie podobny do ludźmierskiego – klęczący papież wsparty na pastorale. Rzeźba z brązu ma mieć 3 metry wysokości. Jury chce jeszcze poprawek, dotyczących wielkości granitowego cokołu i niektórych szczegółów samej rzeźby. Czy to będzie wielkie dzieło? Posłuchaj rozmowy z Kazimierzem S. Ożogiem:

  rozmowa_Ozog

  Jak się nie pożreć?

  Skrupulatnie rozpisany konkurs, idea oparta wyłącznie na składkach społecznych, plebiscyt wśród mieszkańców. Wydaje się, że stowarzyszenie zrobiło wszystko, co tylko można, by oprzeć się fali krytyki. Jednak, jak ze smutkiem podkreślał prezes Artur Moneta, zwłaszcza Internet huczał od opinii, głównie niepochlebnych. Ale, jak uspokaja Kazimierz S. Ożóg, taka Polaków natura, że wszyscy bez wyjątku są znawcami  zarówno sztuki, jak i medycyny czy polityki. – Co zrobić, żeby się nie pożreć, nie powybijać w kłótniach zębów? – pytał historyk sztuki. – Proszę, zaufajcie nam państwo, ta decyzja będzie się bronić przez 100, 200 i więcej lat.

  Świdniczanie, którzy tak chętnie wypowiadają swoje kategoryczne sądy na forach internetowych, niestety, nie skorzystali z okazji, by gremialnie zabrać głos w sprawie projektu pomnika. W głosowaniu wzięło udział zaledwie 379 osób, z czego 244 poprzez kupony, a 135 w głosowaniu na stronie stowarzyszenia. 21%, najwięcej, wskazało na projekt nr 4 autorstwa Jarosława Wójcika.

  Zebrać 200 tysięcy

  Kosztorys budowy pomnika wraz cokołem opiewa na 200 tysięcy złotych. To była maksymalna kwota, wskazana przez organizatorów konkursu. Na koncie jest w tej chwili 30 tysięcy złotych, które pochodzą głownie ze zbiórek w kościołach. – Obliczyłem, że gdyby 2 tysiące rodzin każdego miesiąca przez pół roku wpłacało na nasze konto 10 złotych, uzbieramy 120 tysięcy – żartował Artur Moneta i zachęcał, by podjąć ten niewielki przecież wysiłek. Marzeniem stowarzyszenia jest, by pomnik stanął w rocznicę beatyfikacji Jana Pawła II, 1 maja 2012 roku. Artysta na wykonanie potrzebuje 180 dni. Czy się uda? Wszystko zależy od hojności świdniczan.

  Pomnik to nie wszystko

  Upamiętnienie w Świdnicy papieża Polaka to nie wszystko. Stowarzyszenie chce, by pomnik był inspiracją do – jak jest w nazwie – zachowania dziedzictwa Jana Pawła II. Jednym z dowodów na to, że na rzeźbie się nie kończy, była choćby niedzielna gala. Rozmowie o projektach towarzyszył koncert w wykonaniu młodych, utalentowanych wokalistów – Oli Mazurek, Marty Monety, Iwony Kuśmierz, Oli Szpak i Łukasza Grabickiego, których przygotowała Joanna Grabowska Szpak.

  Agnieszka Szymkiewicz

  Darowizny na rzecz budowy pomnika Jana Pawła II w Świdnicy można wpłacać na rachunek zamieszczony poniżej:

  Nr rachunku: Alior Bank O/Swidnica 02 2490 0005 0000 4600 2995 0110

  [photospace]

  • Torowiec

   “Świdniczanie, którzy tak chętnie wypowiadają swoje kategoryczne sądy na forach internetowych, niestety, nie skorzystali z okazji, by gremialnie zabrać głos w sprawie projektu pomnika. W głosowaniu wzięło udział zaledwie 379 osób, z czego 244 poprzez kupony, a 135 w głosowaniu na stronie stowarzyszenia.”–widocznie świdniczanie mają to głęboko w d… i ten pomnik do szczęścia nie jest im potrzebny.

   • miś

    A była opcja : żaden?
    Jak nie było to fakt, mam to głęboko. Wszystkie były paskudne.
    Ten wygrany razi mnie tym że facet będzie klęczał przede mną czy jak kto napisał przed katedrą.
    Czyżby przepraszał za niegodziwości kościoła? Może powinien ale nie nam powalać go teraz na klęczki.

    • miś

     A poza tym nie ma słowa że głosy mieszkańców miały jakiekolwiek znaczenie. Kto się pofatygował ten frajer.

   • powiew

    a słyszałeś że ktoś ten pomnik popiera? Stąd właśnie tak długo nie mogą na niego uzbierać… no ale “symulacja rady miejskiej” klepnęła uchwałę o patronacie i za moment drugą uchwałą podatnicy zapłacą za pomnik – bo nie chcieli dobrowolnie. 🙂 tfu!

  • Torowiec

   Swoją drogą jak pastorał zrobiony będzie z metalu no to niestety, ale nie nadąży się go dorabiać bo stanie się celem pielgrzymek złomiarzy. Sytuacja analogiczna do okradania np. rzeźby Turka z Mostu Karola w Pradze.

   • miś

    To w Pradze tez nasi?

    • Torowiec

     Kto wie, kto wie;)

   • Kazimierz Ożóg

    złomiarzy chyba uzbrojonych w diaksę. nie szukaj dziury w całym, łatwiej ukraść znak drogowy…

    • Torowiec

     Oczywiście wszystko zależy z jakiego metalu będzie zrobiony pastorał. O tym czy łatwo ukraść znak drogowy się nie wypowiadam, nie mam w tej kwestii doświadczenia i nie mogę porównać.

    • miś

     Jaką diksę? To przeżytek.
     W co prężniejszych składnicach złomu można całodobowo wypożyczyć palnik. Trzeba iść z duchem czasu 😀

  • ray

   to wstyd ! JP II wyraźnie stwierdził , że nie oczekuje pomników. Kto Wam dał prawo zaprzeczać Jego testamentowi, tym bardziej że proponujecie takie szkarady ! Zawsze się znajdą oszołomy, które nawet najpiękniejszą treść chcą uprzedmiotowić. Zróbcie coś pięknego zamiast stawiać pomniki !!

  • xyz

   żenada. Mi jako katolikowi wstyd że taki pomnik będzie reprezentował Mojego Papieża. Apropo po co komu pomink. Nie lepij eydać te pieniądze na cele dobroczynne i po częsci na mesze w intencji rychłej kanonizacji JPII ??

   • Kazimierz Ożóg

    tak, na msze koniecznie! 😀

  • evita

   Świdniczanie głosu nie zabrali bo pomnik jest im potrzebny jak dziura w moście.

   • Kazimierz Ożóg

    nie zabrali, bo:

    przez parędziesiąt lat byliśmy przyzwyczajani, że nasz głos się nie liczy…

    uznali w jakiejś części, że nie mają kwalifikacji do trudnej oceny dzieła plastycznego…

    rzeczywiście uważają, że pomniki potrzebne nie są…

    a wbrew wszystkiemu pomniki mówią coś o nas i naszej kondycji. świadczą – czy się to komuś podoba, czy nie – o mieście i mieszczanach. stają się symbolem i znakiem, wizytówką, miejscem spotkań. wrastają w przestrzeń i świadomość powoli, po dziesięcioleciach ujawniając swoją siłę. jak drzewka oliwne, z których pierwsze zbiory będą w czasach, gdy ludzie je sadzący już odejdą…

    kto chce więcej na ten temat, proszę: http://kulturaenter.pl/polska-na-cokole/2009/05/

    • Torowiec

     Bardzo ciekawy artykuł, urzekł mnie zwłaszcza fragment: “Coraz częściej widać, że brakuje nam namysłu, skupienia, wyważenia, gustu. Pomnik staje się czymś „dla idiotów” – jest najprostszy do realizacji, odsłonięcia, wpisania w czyjeś dokonania i osiągnięcia.Brakuje równoległych i koniecznych zabiegów edukacyjnych, wychowawczych, możliwości demokratycznego wyboru, lub zaangażowania artystycznych autorytetów.”.

     Świdniczanie możliwości demokratycznego wyboru nie dostali, nie było opcji zero albo taki pomnik albo inny. Demokracja na tym nie polega.

     • ray

      a na czym polega demokracja ? Gdzie jest głos tych , którzy chcą innego upamiętnienia ? Czy ok.70 osób ma zdecydować o tym , że ta szkarada będzie na kilkaset lat świadczyła o głupocie, infantylności i braku smaku świdniczan ?
      Nie ma Pan wstydu żeby tak ignorować ludzi.

     • Kazimierz Ożóg

      Drogi Torowcu (kimkolwiek jesteś – ginazjalistą, emerytem, dziewczęciem)!

      Od początków pomysłu minął ponad rok, czas do namysłu był. Skupienie przy okazji tego placu, bardzo trudnego – musiało się pojawić i pojawiło się. Gust również. Nie mamy pomnika “dla idiotów”, bo nikt w Świdnicy nie zdecydował się, by iść do kamieniarza X i zamówić kamień pamiątkowy z ozdobnym liternictwem. Zabiegów edukacyjnych było sporo, być może nie śledzisz życia miasta i jego ofert. Możliwość demokratycznego wyboru była, ale nigdy nie twierdziłem, że powinna ona dominować (wówczas pomniki byłyby różowe i z futerkiem). Artystyczne autorytety? Pojawiły się. Niektóre swoimi projektami skompromitowały się, zdradzając oznaki twórczego lenistwa lub zmęczenia. W jury zabrakło mi rzeźbiarza, owszem, ale z pewnością powiedziałby to samo, co uczyniłem ja, mówiąc na posiedzeniu jury m.in: rzeźbiarz, który nie umie rysować, nie powinien nigdy brać się za rzeźbę.

    • ray

     to bzdury co Pan pisze. Byłem chciałem zagłosować , ale nie było na co. Poza tym wilu tak jak ja jest przeciwnych samej koncepcji pomnika JPII. Uważam ,że należy inaczej upamiętniać takie idee bo chyba o osobę nam nie chodzi. Pomniki są potrzebne , ale w tym przypadku to zupełna pomyłka bo JPII nie zasłużył sobie na taką miernotę. Jesli chodzi o kwalifikacje to już sam pomnik z dworca w Rzymie może coś Panu wyjaśnił co do odbioru społecznego pokręconych wizji “znawców sztuki”

     • Kazimierz Ożóg

      Może ustalmy, że piszemy pod swoimi personaliami? Co Pan uczynił, żeby sprzeciwić się tej inicjatywie, poza anonimowymi wpisami na forum? Skoro ocenia Pan ten projekt jako “miernotę”, rozumiem, że zdobył Pan wiedzę i doświadczenie uprawniające do takiej recenzji?

      Pomnik w Rzymie – osobny temat. O poetyce zarzutu: a w Ameryce biją murzynów.

    • powiew

     czym czym się stają ? …

     – pomnik jako kondycja miasta: dla przybywającego turysty kondycja miasta to np. wlot od Sikorskiego a nie pomnik,

     – pomnik miejsce spotkań: było to miejsce spotkań jak był skalniak, było zielono i dookoła ławki, teraz trzeba przychodzić tam z własną rośliną i nawet nie ma na co popatrzeć – chyba że na kogoś z przeciwnej strony,

     – siła po latach: nie pomniki powodują pamięć o osobach, ale przekazywanie sobie wiedzy o nich poprzez media, czy choćby opowiadania przy okazjach.
     Albert Einstein i inni dokonywali przełomów w dziejach, a czy mamy tak wiele pomników naukowców? Znajdzie się kilka…bo nie o to w tym wszystkim chodzi.
     Papież też nie chciał pomników, bo wolał aby pamięć o nim była zawarta w ludziach i ich czynach, a nie w wyskrobanych przez niby artystów pomnikach.

     Twoje argumenty wydają się mizerne – nie trafiają do mnie, wymyśl coś konkretniejszego zamiast poetycznej papki.

     • Kazimierz Ożóg

      To samo mogę powiedzieć o Twoich 😉 A czyich?

      • Torowiec

       Panie Kazimierzu nie jestem dziewczęciem. Parę lat swojego życia poświęciłem na studia, które upoważniają mnie do rozmowy o tym czym jest demokracja. Nie jest demokracją głosowanie czy chce się dostać po głowie kijem czy pałką. Głosowanie takie przejawia bardziej znamiona autorytaryzmu, chęci narzucania innym swojej woli. Demokratycznym byłoby najpierw pytanie czy świdniczanie w ogóle chcą pomnika? Jeżeli tak to następne pytanie kto miałby być tym pomnikiem uhonorowany a na końcu dezycja o jego wyglądzie. Niestety prawo mamy tak skonstruowane, że pomnik może sobie postawić każdy, kto przejawi choć trochę ochoty do zaznajomienia się z aparatem administracyjnym i zbierze na ten cel pieniądze. Tak też jest w tym przypadku, już parę razy pojawiały się w temacie pomnika Jana Pawła II wypowiedzi osób, które są odpowiedzialne za jego powstanie z generalnym przesłaniem : “pomnik i tak powstanie, ci co protestują i tak nie mają nic do powiedzenia, jedyne co możecie zrobić to nie dać na niego pieniędzy, bez waszych 2 zł się obejdziemy.” Przyzna Pan, że w takiej sytuacji ciężko o jakikolwiek zalążek dyskusji na temat samego powstania pomnika i jego wyglądu, skoro z góry wiadomo, że głos protestujących będzie ignorowany. I nie pomogą tu żadne akcje edukacyjne, wystawy fotografii w kościołach itp. itd. najbardziej można człowieka dotknąć właśnie ignorancją, którą w tym mieście w stosunku do jego mieszkańców przejawiają zarówno Pan Prezydent jak i Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup. A gdzie jest ignorancja tam pojawia się bunt. I to co Pan czyta na tym forum to jest właśnie bunt. Dlaczego przybrał taką formę? Proszę się zastanowić w jakim kraju żyjemy, jaka jest w nim religia dominująca, jakiej narodowości był Jan Paweł II i teraz złożyć to w całość i wyobrazić sobie jaka byłaby reakcja mediów, władz kościelnych na otwartą akcję protestacyjną osób przeciwnych postawieniu pomnika (z których na pewno część jest katolikami). Jeżeli Pan sobie odpowie na te pytania to dojdzie Pan do ciekawych wniosków na temat demokracji w polskim życiu publicznym.

      • Kazimierz Ożóg

       Odpowiadam tutaj, bo pod Pańskim wpisem, panie Torowcu, nie ma guziczka. Wiem, o czym Pan pisze, ale twierdzę że warto mówić to, do czego jest się przekonanym. Kilka lat temu wydałem książkę o pomnikach JP2. Pisząc, jak jest. A jest nieciekawie. Książka dostała rzetelną i mądrą recenzję w “NIE”, ale została kompletnie pominięta przez media katolickie.

       Myślę jednak, że prawda się obroni. I jeśli jest ona po Pańskiej stronie, pomnika pewnie nie będzie. Sądzę jednak, że warto go zrobić, bo to świetny projekt i koszty, które są śmieszne. 200K zł w przypadku takiego dzieła to bardzo niewiele. Choć, oczywiście, można to przejeść, bądź zrobić 100 m chodnika.

      • Torowiec

       Jeżeli pomnik powstanie tylko i wyłącznie za pieniądze ze składek to nie jest to żadnym problemem, niech powstanie(jak pisałem wcześniej jest zgoda odpowiedniego organu, więc dyskusji nie ma). Gorzej jeśli miasto postanowi go dofinansować bo te pieniądze spokojnie mogłyby posłużyć na zazielenienie placu Jana Pawła II, który w opinii większości świdniczan został wizualnie sprowadzony do poziomu parkingu. Co do kwestii artystycznych zdaję się na Pana opinię bo jako laikowi nie wypada mi się wypowiadać. Jestem jednak ciekawy Pańskiego zdania na temat projektu nr 3, czy to jego uznał Pan za kicz czy bardziej chodziło o potworki(moim zdaniem) w postaci 6 i 7?

      • Kazimierz Ożóg

       Trójka to nieporozumienie. Najstraszniejsza i tak była dla mnie ósemka… 😀

      • Torowiec

       Rzeczywiście sztampowa aż do bólu, ale zdaje się, że to takich właśnie pomników mamy w Polsce na pęczki.

      • Kazimierz Ożóg

       Mniej więcej 2/3 z ogólnej liczby blisko siedmiuset…

      • Torowiec

       Szczecin, Wadowice, Kluczbork, Piekary Śląskie,Maruszyna, Góra św. Anny, Czaplinek, Witków, Bełchatów,Pabianice, Krosno,Puławy to tylko krótki przegląd grafiki na google. Wygląda na to, że dominuje pogląd inż. Mamonia z “Rejsu” – “Mnie się podobają melodie, które już raz słyszałem”

      • Kazimierz Ożóg

       Zgadza się. I dlatego powtarzam kolejny raz: jeśli Świdnica CHCE mieć pomnik JP2, niech to będzie pomnik GODNY Świdnicy – miasta pięknego i tak ważnego w dziejach Śląska. I takim w moim przekonaniu, bazującym na wiedzy, którą mam, jest projekt wybrany.

  • Adrian

   Myślałem, że to JP2 ma być inspiracją. Teraz będzie nią pomnik.

  • Kurt Meyer

   No to w kolejke, barany boze, strzyzenie czas zaczac…….

  • Łukaszenka

   Moim skromnym zdaniem pomnik ten symbolizuje zachowanie naszych władz przy budowie tego pomnika. Władza nie chce tego pomnika, ale władza padła na kolana przed grupą trzymającą władzę. Można założyć, że poprawkami w tym pomniku będzie zmiana pozycji, z klęczącej na padniętej na twarz gdy nasze władze ugną się i dorzucą z budżetu parę srebrników.
   Myślę też, że do bryły katedry będzie pasować mały stos do palenia heretyków, dzięki liniom na placu będzie wydawał się większy.

  • zzz

   “przekonywał Kazimierz Sebastian Ożóg, historyk sztuki, specjalizujący się w pomnikach Jana Pawła II.” – specjalista do spraw JPII? 😉

   • Kazimierz Ożóg

    nie, tylko do pomników 😉

  • Łukaszenka

   Tylko co mieli zrobić przeciwnicy pomnika? Przecież w naszej demokracji nie ma opcji “żaden z powyższych” więc obecność przeciwników niczego by nie zmieniła. Zresztą skoro był jeden oponent na stanowisku wiceprezydenta i nic.

   • Kazimierz Ożóg

    stworzyć grupę na fcb? napisać i ogłosić w necie bądź w jakimś medium mądry manifest – tekst? zrobić flash-mob na placu? nie, prawda? za trudne. i małe zainteresowanie by było. 😉

    • eryk

     Tak wygląda komentowanie;) Kilku leniwców udaje ,że zjadło wszystkie rozumy i że są głosem ludu 🙂 Najlepszy projekt byłby skrytykowany (nie twierdzę ,że ten jest ok). Stąd też jak czytam w komentarzach na sw24 ze coś jest “be”, to zaczyna mi się podobać. Pozaty łukaszenka i powiew śpią w jednym pokoju 😀

     • Kazimierz Ożóg

      Tym niemniej, wydaje mi się, że rozmawia się (podkreślam to wyrażenie) całkiem przyjemnie i nawet konstruktywnie (?). Ja w każdym razie oddaję się pod osąd Świdniczan i – przekonany do tego, co wczoraj powiedziałem w ŚOK – mogę to na żądanie uzasadniać.

  • Przemek

   bedziemy mieć ^&*% pomnik Vordemorta – co wy chcecie ludzie, bedzie jak w Hogwarcie

   • Kazimierz Ożóg

    Synku… nie dość uważnie czytałeś sagę Harrego Pottera i masz problemy ze wzrokiem.

  • Crusader Mk.II

   czarna komuna watykańska i ePISkopatowe pachoły,niech ta banda płaci ze swoich diet za ten kicz,KRZYŻaki zastąpiły pierwszych sekretarzy

  • Cyryl

   Poza konkursem wystawiono prace artysty praca jest na zdjęciu to ten siedzący Jan Paweł. Jest zdumiewająco dobry byłem na wystawie w niedziele. Zastanawiam się czemu o nim tak cicho. Mnie podobał się najbardziej a poziomem artystycznym był zdecydowanie najlepszy.Nie wiecie Państwo kim jest autor?

   • Kazimierz Ożóg

    Mirosław Gołofit, Kraków ASP

  • Janina

   Ksiadz Zając z Zarzecza mysle ze dolozy reszte do pomnika plebania palac prawie gotowy wiec pewnie kasy zostalo. A i robota tez moze sie zajac zna sie na wszystkim