Księżna Daisy pod ratuszem

  8

  Świebodzicki Rynek zamienił się w czwartek, 9 czerwca, w miasto z końca XIX wieku. Pod ratuszem pojawiły się panie w stylowych sukniach, panowie we frakach i cylindrach, wspaniały powóz, zaprzężony w dwa konie. A w środku księżna Daisy wraz z mężem – czyli słynni magnaci z Zamku Książ. Obecność książęcej pary to efekt kręcenia filmu fabularnego poświęconego życiu niezwykłej pani z Książa. Fabularyzowany dokument realizowany jest przez TVP Wrocław i Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

  Zdjęcia trwają już od kilku dni, ekipa telewizyjna główne ujęcia do materiału kręci w Zamku Książ, ale w filmie zobaczymy także kadry ze Szczawna Zdroju, Pszczyny czy Świebodzic. W Świebodzicach ekipa realizowała przejazd księżnej powozem. Statyści, odtwarzający parę książęca, kilkunastokrotnie przejechali wokół ratusza. – To właśnie do Świebodzic Daisy przyjechała pociągiem a stąd powozem po raz pierwszy udała się do swojego nowego domu czyli Zamku Książ – mówi Kamila Cybulska z Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

  Scena, choć w sumie dosyć krótka, wymagała zaangażowania wielu służb i tak naprawdę wyłączenia z ruchu kołowego i pieszego niemal całego Rynku na kilka godzin. Trzeba było m. in. usunąć z parkingów wszystkie samochody, strażnicy miejscy pilnowali, by w momencie ujęcia w kadrze nie pojawił się żaden przechodzień. Nie obyło się bez pomocy strażaków, którzy użyczyli drabiny by móc zasłonić jedną z anten satelitarnych na kamienicy. Kamera nie mogła jej w żaden sposób ominąć.

  Ekipa filmowa i statyści w strojach z epoki wzbudzili sporą sensację, wielu świebodziczan przyszło, by obejrzeć aktorów, zrobić zdjęcie telefonem komórkowym. Dzieciom bardzo podobał się powóz i zaprzężone do niego konie. – To świetna promocja dla naszego miasta – słychać było opinie.

  Jednym z pomysłodawców i jednocześnie reżyserem filmu o pani na Zamku Książ jest Maciej Kieres. – Księżna to postać wyjątkowa i nietuzinkowa. Dlatego przez tą niemal godzinną produkcję chcemy rozpropagować ją wśród mieszkańców województwa i nie tylko. Postać księżnej Daisy łączyła się z działalnością fundacyjną w dzisiejszym Zamku, Wałbrzychu, czy Szczawnie-Zdroju. Jakie dziedzictwo i spuściznę pozostawiła współczesnym Dolnoślązakom? Odpowiedź na to pytanie to tylko jeden z wielu wątków naszej produkcji dokumentalnej.

  Film będzie można pod koniec roku zobaczyć na antenie regionalnej i na kanałach Telewizji Polskiej (TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia). W piątek, 10 czerwca, ekipa będzie realizować zdjęcia współczesne w miejscach, związanych z rodziną Hochbergów.

  Agnieszka Bielawska-Pękala

  rzecznik prasowy UM

  w Świebodzicach

  [photospace]

  Poprzedni artykułZ lokomotywą nie masz szans! [FOTO/VIDEO]
  Następny artykułCo będzie w Domu Nauczyciela?