Jan Paweł II patronem Świdnicy?

  27

  Pod obrady Rady Miejskiej Świdnicy wraca propozycja sprzed 3 lat. W 2009 roku większością głosów rajcy poparli deklarację w sprawie woli ustanowienia Jana Pawła II patronem miasta. Wówczas skończyło się tylko na deklaracji, bowiem papież nie był jeszcze wyniesiony na ołtarze. Od 1 mają tej przeszkody już nie ma i sprawa wraca na najbliższą sesję, zaplanowaną na 17 czerwca.

  Projekt uchwały brzmi: „Rada Miejska zwraca się do Jego Ekscelencji ks. Ignacego Deca, Biskupa Świdnickiego, o ustanowienie przez Stolicę Apostolską Jana Pawła II patronem Miasta Świdnicy”. – Ze względu na wyjątkowość tego projektu zaprosiłam do rozmowy szefów wszystkich klubów w Radzie Miejskiej – mówi przewodnicząca Joanna Gadzińska. – Nie chciałam, by ktokolwiek czuł się zaskoczony. Ze wstępnych deklaracji wynika, że nie będzie jakiegoś „buntu” czy zażartej dyskusji. Spodziewam się, że ci radni, którzy mają wątpliwości, po prostu wstrzymają się od głosu.

  – Jestem zawsze przeciwna pustym gestom – mówi Beata Moskal-Słaniewska z klubu radnych SLD. – Jeśli jednak ustanowienie w osobie Jana Pawła II patrona miasta będzie się wiązało z pogłębianiem wśród mieszkańców jego nauki, misji miłości i porozumienia, wówczas będę jak najbardziej za.

  W uzasadnieniu do uchwały czytamy, że Jan Paweł II jako patron miasta będzie wzorem do naśladowania, zwłaszcza dla młodych świdniczan. „Chcemy pamiętać o jego słowach i czynach. Chcemy działać w kierunku upowszechniania wiedzy o wartościach, które głosił Jan Paweł II (…)”.

  Dlaczego właśnie papież Polak? Jak również w uzasadnieniu wylicza prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek, jedną z ostatnich decyzji Jana Pawła II było ustanowienie diecezji świdnickiej. Wraz z nią działalność rozpoczęła charytatywna „Caritas”, powstały nowe katolickie szkoły, Wyższe Seminarium Duchowne. Pamięć o Janie Pawle II kultywują sami świdniczanie podczas corocznych Dni Papieskich. Trwają też społeczne starania o budowę pomnika papieża.

  asz

  Poprzedni artykułCo będzie w Domu Nauczyciela?
  Następny artykułPalikot przyjeżdża wyzwolić Polskę