Szwedzcy monarchowie w Polsce i Świdnicy [PROGRAM]

  7

  Już jutro do Polski na zaproszenie prezydenta RP Bronisława Komorowskiego przyjedzie szwedzka para królewska. Punktualnie o 10.00 na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie rozpocznie się oficjalna ceremonia powitania IKM Karola Gustawa XVI i Sylwii. 6 maja, w piątek, szwedzcy monarchowie odwiedzą Wrocław i Świdnicę.

  Jednym z punktów wizyty w naszym województwie króla Karola XVI Gustawa i jego żony, królowej Sylwii będzie budowana właśnie Autostradowa Obwodnica Wrocławia. Król będzie także uczestniczył w seminarium dotyczącym bezpieczeństwa w ruchu drogowym, które odbędzie się w hotelu Sofitel we Wrocławiu. Natomiast królowa w tym czasie odwiedzi Klinikę Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu przy ul. Bujwida. O godz. 12.00 para królewska spotka się z marszałkiem Rafałem Jurkowlańcem w Ratuszu. W spotkaniu uczestniczyć będą także prezydent Wrocławia i Wojewoda Dolnośląski. Po południu szwedzcy monarchowie zwiedzą Kościół Pokoju w Świdnicy, budowlę wpisaną na światową listę zabytków UNESCO oraz świdnickie Centrum Przyjaźni Dziecięcej „Dom Serca”.

  O 16.30 para królewska zwiedzi Dom Serca przy ulicy Kościelnej, po którym oprowadzi Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. 20 minut później u bram Kościoła Pokoju wyjątkowych gości powitają proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej Waldemar Pytel z żoną Bożeną. IKM towarzyszyć będą marszałek województwa, wojewoda i prezydent Świdnicy z małżonkami. Wizyta w Świdnicy została ujęta w programie na wyraźną prośbę monarchów.

  W świątyni wystąpi Susanne Rydén, znana szwedzka sopranistka z Królewskiej Akademii Muzycznej, która wykona „Podróż Krystyny”, przedstawienie o królowej Krystynie (tej samej, która udzieliła wsparcia naszemu Christianowi Czepce). – To połączenie barokowej muzyki i nowoczesnej choreografii, spektakl uwielbiany przez krytykę, obsypany nagrodami – mówi Katarzyna Szota z Biura Prasowego Ambasady Szwecji w Polsce.

  Przedstawienie pokazuje życie królowej Krystyny i jej podróż ze Szwecji do Rzymu. Susane Rydén oraz jej cień/alter ego, nadworny tancerz Hans Nilsson, oddają ducha barokowej muzyki w nowoczesnej choreografii Suzanne Jaresands z Towarzyszeniem grupy szwedzkich muzyków. Spektaklowi towarzyszą opowieści i fragmenty pamiętników w wykonaniu Björna Granatha. Zaprojektowane przez Charlesa Koroly spektakularne kostiumy stanowią także scenografię.

  Susane Rydén, sopran, jest najważniejszym dobrem eksportowym Szwecji w dziedzinie muzyki barokowej. Od ponad dwudziestu lat koncertuje na całym świecie, realizuje własne projekty i promuje szwedzką muzykę. Artystka pracowała z wiodącymi orkiestrami, dyrygentami i zespołami muzycznymi w swojej dziedzinie, co udokumentowano nagraniami na ponad stu płytach. Susanne Rydén jest członkiem Królewskiej Akademii Muzycznej. W tym roku została także odznaczona przez JKM Króla Karola XVI Gustawa medalem”Litteris et Artibus”.

  Hans Nilsson jest nadwornym tancerzem i solistą Baletu Królewskiego i opery sztokholmskiej, gdzie przez lata swojej kariery zatańczył większość głównych ról męskich repertuaru klasycznego. Zespół muzyczny składa się z najznamienitszych sztokholmskich muzyków barokowych. W Kościele Pokoju wystąpią z dyrektorem artystycznym Teatru Drottningholmsteater – Markiem Tatlowem.

  Kościół Pokoju miał zaszczyt gościć dotychczas koronowane głowy Prus i Niemiec. W 1845 r. świątynię odwiedził król Prus Fryderyk Wilhelm IV, w 1906 r. cesarz Niemiec Wilhelm II. Prawdopodobnie przebywał tutaj także słynny król Prus Fryderyk II (przyłączył Śląsk do Prus), on zapewne też był w Kościele Pokoju.

  Informacje pochodzą ze strony Kancelarii Prezydenta, Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego i Kościoła Pokoju, opr. asz

  Poprzedni artykułZablokowane drogi. Brak prądu.
  Następny artykułOstrzeżenie przed mrozem