Rozpoczynają się Dni Papieskie

  1

  Wystawy fotograficzne, spotkania ze świadkami życia Jana Pawła II, spektakl i koncert zorganizowany na placu Jego imienia. Już po raz VI ksiądz Jan Bagiński i Andrzej Protasiuk, organizatorzy świdnickich Dni Papieskich, zapraszają na spotkanie ze wspomnieniami o Ojcu Świętym.

  Dni Papieskie Jan Paweł II – Pamięć i obecność rozpoczną się już dzisiaj, 15 maja i potrwają do 18 maja, czyli rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Jak zwykle czeka nas wiele wydarzeń artystycznych i duchowych – wystawy, spotkania i rozmowy zgłębiające myśl Jana Pawła II, a także występy artystów. Tegoroczne Dni Papieskie zakończy koncert w wykonaniu grupy Trebunie Tutki.

  W tym roku, niestety, nie będziemy mieli okazji spotkać się z kardynałem Henrykiem Gulbinowiczem. Ważne obowiązki wzywają w tych dniach kardynała do Watykanu. Jednak Eminencja podkreślał, że duchem będzie z nami, a Świdnica w jego sercu gości cały czas – informuje Andrzej Protasiuk.

  Dużym zainteresowaniem młodzieży cieszy się ogólnopolski konkurs na prezentację multimedialną o Janie Pawle II pt. „Żyj tak, abyś mógł dostrzec obok siebie drugiego człowieka”. Na deskach teatru miejskiego w Świdnicy zostanie przeprowadzony finał dolnośląskiego konkursu poezji i prozy „Arka”. W Muzeum Dawnego Kupiectwa zostanie zaprezentowana wystawa zdjęć świdniczan z Janem Pawłem II. Będą to fotografie wykonane podczas pielgrzymek Ojca Świętego do Polski, a także z prywatnych audiencji. Na szczególną uwagę zasługuje fotografia Jana Pawła II z generałem Markiem Papałą, przekazana przez jednego z policjantów.

  Wyjątkowo zapowiada się wystawa zdjęć osobistych fotografów Jana Pawła II. Zbigniew Bujak i Arturo Marii zaprezentują zdjęcia z 27 lat Pontyfikatu Jana Pawła II. Wystawa zatytułowana „Promieniowanie świętości” swój wernisaż będzie miała w świdnickiej katedrze. W Miejskiej Bibliotece Publicznej fotograf Stanisław Markowski pokaże Ziemię Apostoła Pawła. Wystawa pokazuje tereny obecnej Grecji, które za czasów św. Pawła stanowiły część imperium rzymskiego. Tutaj św. Paweł założył pierwszy wspólnoty chrześcijańskie w Tesalonice, Filippi, Koryncie, Berei, a w kierowanych do nich listach widać wielką miłość i troskę Apostoła o ich życie i nawrócenie.

  Również świdnickie szkoły włączyły się w tegoroczną organizację VI Dni Papieskich. Gimnazjum nr 3 przygotowuje wspomniany już konkurs multimedialny, natomiast I Liceum Ogólnokształcące przygotowało montaż słowno – muzyczny w reżyserii Piotra Chlastawy a wystąpią w nim uczniowie szkoły. Zaplanowano także dyskusję pt. Tryptyk Rzymski jako wielowymiarowe dzieło sztuki. W dyskusji udział wezmą nauczyciele I LO Zdzisław Grześkowiak, Wojciech Koryciński i Robert Kaśków.

  Na zakończenie dni papieskich, 18 maja w rocznicę urodzin Karola Wojtyły, zaplanowano uroczystą mszę świętą, której przewodniczyć będzie biskup diecezji świdnickiej Ignacy Dec. Po nabożeństwie około godziny 19:00 na placu Jana Pawła II zagra grupa Trebunie Tutki.

  15 maja

  godz. 13.30

  Otwarcie wystawy fotografii Arturo Marii i Adama Bujaka “PROMIENIOWANIE ŚWIĘTOŚCI”
  Katedra, Plac Jana Pawła II 1

  godz. 17.00

  Otwarcie wystawy Kronika Fotograficzna ”JAN PAWEŁ II – PAMIĘĆ I OBECNOŚĆ ŚWIDNICA 2006 – 2010″
  Galeria Fotografii, Rynek 44

  godz. 17.45

  “Tryptyk Rzymski” – montaż słowno – muzyczny w reżyserii Piotra Chlastawy, udział biorą  uczniowie I LO w Świdnicy
  Teatr, Rynek43

  godz. 19.00

  Otwarcie wystawy fotografii Stanisława Markowskiego “ZIEMIA ZBAWICIELA”
  Miejska Biblioteka Publiczna ul.Franciszkańska 18

  godz. 19.30

  “Tryptyk Rzymski”  jako wielowymiarowe dzieło sztuki – w dyskusji wezmą udział nauczyciele I LO w Świdnicy Zdzisław Grześkowiak, Robert Kaśków, Wojciech Koryciński
  Miejska Biblioteka Publiczna ul.Franciszkańska 18

  godz.19.00 ZAKOŃCZENIE RAJDU ROWEROWEGO PAMIĘCI JANA PAWŁA II

  Plac Jana Pawła II

  16 maja

  godz. 18.00

  Otwarcie wystawy fotografii dokumentalnej  SPOTKANIA ŚWIDNICZAN Z JANEM PAWŁEM II
  Muzeum Dawnego Kupiectwa, Rynek 37

  godz. 19.30

  Wieczór autorski TOMASZA ŻÓŁTKO
  Parafia pw. Ducha Świętego, ul. Kazimierza Wielkiego 50

  17 maja

  godz. 10.00

  Wręczenie nagród i otwarcie pokonkursowej wystawy plastycznej ”Kamień wiary” oraz
  Finał Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy ‘ARKA”
  Organizator: Młodzieżowy Dom Kultury
  Teatr, Rynek 43

  godz. 12.00

  JAN PAWEŁ II – PAPIEŻ BOŻEGO MIŁOSIERDZIA
  wykład ks.prof.dr hab. ANDRZEJA WITKO – Kraków
  Aula Wyższego Seminarium Duchownego, Plac Wojska Polskiego 2

  godz. 18.00

  Wieczór wspomnień o Janie Pawle II w gronie Osobistych Przyjaciół z udziałem Ojca LEONA KNABITA.
  Teatr, Rynek 43

  18 maja

  godz. 10.00

  Rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Multimedialnego o Janie Pawle II  “Żyj tak, abyś mógł dostrzec obok siebie drugiego człowieka” wręczenie nagród i prezentacja nagrodzonych prac
  Organizator konkursu: Gimnazjum nr 3 w Świdnicy
  Teatr, Rynek 43

  godz. 12.00

  Spotkanie Ojca LEONA KNABITA z młodzieżą
  Teatr, Rynek 43

  godz. 15.00

  “Z WADOWIC DO NIEBA” – montaż słowno-muzyczny w wykonaniu dzieci z Teatrzyku “BAJKA” działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy
  Dom Dziennego Pobytu “Przystań” w Świdnicy, ul Saperów 27

  godz. 17.00

  Modlitwa za wstawiennictwem Błogosławionego Jana Pawła II o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne z udziałem kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy
  Katedra, Plac Jana Pawła II 1

  godz. 18.00

  Uroczysta Msza Święta w rocznicę urodzin Błogosławionego JANA PAWŁA II pod przewodnictwem JE Ks. Biskupa Ignacego Deca
  Katedra, Plac Jana Pawła II 1

  godz. 19.00

  Koncert Papieski TREBUNIE TUTKI W HOŁDZIE OJCU ŚWIĘTEMU “Niebiańskie nuty  Wielkiego Pasterza”
  Katedra, Plac Jana Pawła II

  Poprzedni artykułGraffiti oswojone?
  Następny artykuł„Nowe mejdin” wyróżnione