Prezydent Świdnicy 13-ty

  9

  Oczko niżej niż przed rokiem uplasował się prezydent Świdnicy w opublikowanym dzisiaj w Newsweeku rankingu prezydentów polskich miast. Autorom zdarzyła się wpadka, bo imię szefa Świdnicy zostało zmienione z Wojciecha na Piotr, co zaskakuje zwłaszcza w kontekście organizowanego już po raz drugi wspólnie z wydawcą tygodnika Kongresu Regionów. Można też mieć wątpliwości, czy to aby na pewno o Świdnicy napisali autorzy w krótkiej notce. Wynika z niej bowiem, że miasto nie ma jeszcze skateparku (dopiero ma mieć), a rewitalizacja śródmieścia i odbudowa wieży ratuszowej są na razie w planach, podobnie jak boisko w ramach programu Orlik. Tymczasem inwestycje albo są zakończone, albo na finiszu.

  Z dolnośląskich miast w rankingu znaleźli się tylko dwaj przedstawiciele Dolnego Śląska – prezydent Wrocławia i Świdnicy. Być może nie wszyscy zgłosili swoje ankiety. Na 106 polskich „prezydenckich” miast (wyłączając Warszawę) ocenić dało się 80  prezydentów. Dlaczego tym razem Wojciech Murdzek dostał gorszą notę, nie wyjaśniono.   Aktywność włodarzy w ostatnim roku została oceniona według następujących wskaźników ekonomicznych: dochody miasta, umiejętność pozyskiwania środków unijnych, zadłużenie, inwestycje prowadzone z budżetu oraz zdolność przyciągania inwestorów. Ranking uwzględnia także umiejętność rozwiązywania problemów społecznych oraz inwestycje w kulturę, edukację i rekreację.

  Świdnica została pozytywnie oceniona za konsekwentny program rozwoju – od walki z bezrobociem po obecny plan, zmierzający do poprawy komfortu życia mieszkańców, m.in. poprzez planowaną budowę aquaparku.

  – Kolejny rok obecności w finałowej piętnastce najlepszych prezydentów, to na pewno duże wyróżnienie. Ale to nie jest tylko mój sukces, a przede wszystkim mieszkańców i tego co się w mieście dzieje. Co ważne udało nam się wybić ponad część dużo większych aglomeracji, co powinno być dla nas powodem do satysfakcji – Wojciech Piotr Murdzek, prezydent Świdnicy.

  Po raz kolejny niekwestionowanym liderem jest Wrocław z prezydentem Rafałem Dutkiewiczem. Wojciech Murdzek w rankingu wyprzedził m.in. Pawła Adamowicza z Gdańska, Jacka Majchrowskiego z Krakowa czy Piotra Krzystka ze Szczecina.

  asz

  Poprzedni artykułRuch wraca, parkowanie ograniczone [VIDEO]
  Następny artykułPrezydent Wałbrzycha rezygnuje z urzędu