Czeka nas komunikacyjny paraliż!

  16

  Nie powiodły się próby takiego przeprowadzenia remontów trzech ważnych miejskich arterii – ulicy Równej, Westerplatte i Śląskiej, by zapobiec potężnym objazdom i przeorganizowaniu tras autobusowych. Czerwiec i lipiec będą najtrudniejszymi miesiącami dla kierowców w tym rejonie miasta. Poważne utrudnienia potrwają aż do listopada, a najbardziej ucierpią mieszkańcy Osiedla Zarzecze, ulic Wodnej i Nabrzeżnej, ten rejon miasta zamieszkuje ponad 5 tysięcy osób.

  Pierwotny plan przebudowy dojazdów do Galerii Świdnickiej zakładał zakończenie remontu ulicy Równej i fragmentu Mieszka I do – najpóźniej – połowy czerwca. Dopiero wówczas miała zostać częściowo zamknięta ulica Westerplatte przed mostem obok dawnej siedziby szpitala. Wszystko po to, by kierowcy jadący w kierunku Dzierżoniowa i Osiedla Zarzecze nie musieli korzystać z odległych objazdów. Wiadomo już, że plan wziął w łeb.

  Przerwane prace na Równej

  Przyczyną jest wadliwie przygotowany projekt dla budowy podziemnej sieci sanitarnej na ulicy Równej. Prace od ponad tygodnia są wstrzymane, trwa przeprojektowanie. Zmiana dotyczy m.in.. największego kolektora burzowego, którego budowa „zahaczy” o prywatny teren, nie brany dotąd pod uwagę. Zgodę muszą wyrazić właściciele. Szans, by prace skończyły się do 15 czerwca, nie ma. Nie można jednak dłużej zwlekać z rozpoczęciem budowy ronda na Westerplatte. Jest jeszcze jedna zła wiadomość – w tym miejscu przejazd miał być jedynie ograniczony, a będzie całkowicie zamknięty. Inwestor, firma Rank Progress, zapewniła władze Świdnicy, że roboty zostaną wykonane w ciągu góra 3 tygodni. Będą prowadzone codziennie od 6.00 do 22.00, by uciążliwość trwała jak najkrócej. Przygotowania już trwają – została wyburzona kamienica przy parkingu na Westerplatte (na zdjęciach). Którędy więc objazdy?

  Trwa wytyczanie nowych tras. Ruch osobowy zostanie poprowadzony od placu Wolności przez Wrocławską do Wodnej, natomiast autobusowy – Wrocławską do Rzeźniczej (ta ulica czasowo będzie jednokierunkowa). Samochody ciężarowe, jadące do Dzierżoniowa, będą musiały wybierać jedynie przejazd Esperantystów-Przemysłowa-Towarowa. Zanim zostaną wprowadzone zmiany, kierowcom zostaną w lokalnych mediach i na stronie UM  udostępnione szczegółowe mapy. Objazdy oczywiście będą oznakowane.

  Śląska do kompletu

  Na tym nie koniec kłopotów. Prawdopodobnie już w przyszłym tygodniu całkowicie zostanie zamknięty przejazd od ulicy Pionierów w Śląską i z drugiej strony – od Kraszowickiej w Śląską. Zmieni się nie tylko ruch samochodów, ale także trasy autobusów MPK. Prawdopodobnie do końca tygodnia będą gotowe szczegółowe mapy z objazdami i nowymi przystankami. Zmiana ma związek z kolejnym etapem przebudowy ulicy Śląskiej, na której powstanie duże rondo. Roboty miały się zakończyć w sierpniu, ale i ten termin jest niemożliwy do utrzymania.  Ulica Śląska zostanie oddana w całości do użytku dopiero w listopadzie. Przyczyną jest… nagły przypływ gotówki. Miasto z tzw. „schetynówek” otrzymało środki na przebudowę ulicy i mostku u wlotu z Westerplatte. Konieczne jest przeprowadzenie przetargu i wyłonienie wykonawcy.

  O konkretnych ustaleniach, dotyczących terminu wprowadzania kolejnych objazdów, będziemy informować na bieżąco.

  asz

  [photospace]

  Poprzedni artykułBetlej najszybszy na treningu [VIDEO]
  Następny artykułGroźnie na Zawiszowie [FOTO]