Ostatni dzień na PIT

  1

  Dzisiaj mija termin rozliczenia się z fiskusem za 2010 rok. W świdnickim Urzędzie Skarbowym zeznania podatkowe złożyło 58 tysięcy osób, obowiązku nie dopełniło jeszcze 3 tysiące. PIT można składać osobiście urzędzie, drogą pocztową lub przez Internet. – Z tej ostatniej formy skorzystało ponad 3 tysiące podatników, to 10 razy więcej niż przed rokiem – mówi Krystyna Walkowska, naczelnik świdnickiego Urzędu Skarbowego. Zachętą dla tego sposobu jest szansa bardzo szybkie odzyskanie nadpłaty, nawet w ciągu kilku dni. Elektroniczne PIT-y można składać za pośrednictwem strony WWW.e-deklaracje.gov.pl . Natomiast w urzędzie zeznania będą przyjmowane dzisiaj do godziny 18.00.

  Co ze spóźnialskimi? Ordynacja podatkowa przewiduje kary, od 1/10 do 20-krotności najniższego krajowego wynagrodzenia. – Oczywiście ustawowe zagrożenie jest, ale każdą sprawę traktujemy indywidualnie i karzemy w sytuacjach naprawdę ostatecznych, gdy podatnik wykazuje się szczególnie uporczywym unikaniem złożenia zeznania – zastrzega Krystyna Walkowska. – Różnie przecież może się zdarzyć – od zwykłego zapomnienia, po problemy z zakładem pracy czy chorobę.

  Spóźnialscy powinni skorzystać z instytucji tzw. czynnego żalu, czyli złożenia wyjaśnień w Urzędzie Skarbowym o przyczynach zwłoki wraz z prośbą o przyjęcie PIT-a w innym terminie. – Jesteśmy najdalsi od niepotrzebnego straszenia podatników i grożenia, zależy nam na dobrej atmosferze. W tej chwili skupiamy się przede wszystkim na sprawnym przyjęciu już złożonych zeznań i zwróceniu nadpłaconych kwot – dodaje pani naczelnik.

  Warto zaznaczyć, że w tym roku większość osób oddało swój 1% podatku  na organizacje pożytku publicznego.

  asz

  Poprzedni artykułPo co Świdnicy Kongres Regionów? [WYWIAD]
  Następny artykułJagła i Świło do sejmu