„Granica” i wiersze na maturze

  9

  – Bardzo ciężko było! – narzekały dziewczyny, a chłopcy oponowali, że dało się przeżyć. Mateusz Bobiński, Damian Walusiak, Agnieszka Kundzicz i Dominika Banasik z I LO wybrali drugi z tematów na egzaminie podstawowym z języka polskiego, który rozpoczął maturę 2011.

  Jak podaje PAP, w pierwszym z tematów trzeba było porównać świat marzeń i obraz rzeczywistości ukazane w zamieszczonych w arkuszu wierszach: „Gdy tu mój trup” Adama Mickiewicza i „Światło w ciemnościach” Marii Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej. Maturzyści, którzy wybrali drugi z tematów, mieli zaś, odnosząc się do zamieszczonych w arkuszu fragmentów „Granicy” Zofii Nałkowskiej, napisać charakterystykę Justyny, opisać jej relacje z Zenonem Ziembiewiczem oraz przestawić, jak ich relacje, postrzegane przez innych bohaterów powieści wpływają na widzenie jej postaci przez czytelnika.

  – Prawdę mówiąc, żaden z tematów nie był nam bliski – zgodnie twierdzą świdniccy maturzyści. – Mieliśmy także problem z odpowiedziami na niektóre pytania, bo były bardzo zawile sformułowane. Nie spodziewamy się jakiegoś wybitnego wyniku – dodają ze śmiechem.

  Rozmówcy Swidnica24.pl są absolwentami klas matematyczno-fizycznych i językowych. – Język polski po prostu musimy zaliczyć, na wysokich wynikach zależy nam w przypadku tych przedmiotów, które zadecydują o przyjęciu na studia – mówią uczniowie. Dzisiaj jeszcze pisemny egzamin z języka polskiego, poziom rozszerzony, jutro matematyka, w piątek język angielski. Maraton maturalny potrwa niemal do końca maja.

  asz

  [photospace]

  Poprzedni artykułStrachy Na Lachy w Areszcie [VIDEO]
  Następny artykułMajówka na podwójnym gazie