Dziś królewska wizyta

  6

  Na piątek, 6 maja przypada ostatni dzień państwowej wizyty, którą składają IKM Król Karol XVI Gustaw i Królowa Sylwia. Szwedzcy monarchowie ten dzień spędzą na Dolnym Śląsku we Wrocławiu i Świdnicy. W naszym mieście zwiedzą Kościół Pokoju, gdzie zaplanowano koncert szwedzkiej sopranistki Susanne Rydén wraz z zespołem. Koncert zatytułowany jest „Podróż Krystyny” i opowiada o polsko-szwedzkiej tematyce historycznej. Przed koncertem para królewska odwiedzi „Dom Serca – Europejskie Centrum Przyjaźni Dziecięcej”.

  Zgodnie z protokołem dyplomatycznym IKM Króla i Królową przywitają m. in. gospodarz miasta, prezydent Wojciech Murdzek wraz z małżonką Annette oraz gospodarz miejsca – Kościoła Pokoju, pastor Waldemar Pytel wraz z małżonką Bożeną.

  Wizyta pary królewskiej Szwecji to dla nas duże wydarzenie i wyróżnienie. Nasze związki ze Szwecją sięgają XVII wieku. Bez wsparcia ówczesnych władców Szwecji nie byłoby kościołów pokoju na Dolnym Śląsku. Jeden z dwóch obiektów, który przetrwał, jest prawdziwą perłą architektury i możemy go podziwiać właśnie w Świdnicy. Obecnie włączamy się w organizowane także w Świdnicy Dni Kultury Szwedzkiej. W naszym mieście od 2006 r. działa fabryka szwedzkiego koncernu Electrolux – wylicza Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

  Na pamiątkę wizyty w Świdnicy prezydent Murdzek przekaże parze królewskiej szklany obraz z panoramą miasta. Będzie to dzieło przygotowywane przez Magdalenę i Andrzeja Kucharskich, świdnickich artystów.

  Unikatowe szkło z pracowni państwa Kucharskich gościło na wystawach i prezentacjach nie tylko w Polsce, ale też m. in. Szwecji, Japonii, Hiszpanii, Finlandii czy Belgii. Prace nad obrazem trwały ok. dwa tygodnie. Obraz zostanie wręczony parze królewskiej w opakowaniu z tłoczonym herbem wykonanym specjalnie przez introligatora.

  ***

  W dniach 4-6 maja wizytę państwową w Polsce IKM Król Karol XVI Gustaw i Królowa Sylwia składają na zaproszenie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Podczas wizyty parze królewskiej towarzyszą przedstawiciele szwedzkiego rządu, a także delegacja szwedzkich przedsiębiorców.

  Zwykle w ciągu roku IKM Król Karol XVI Gustaw i Królowa Sylwia składają i przyjmują dwie wizyty państwowe. Każda wizyta trwa od dwóch do trzech dni i odbywa się zgodnie z tradycjami narodowymi i odpowiednim ceremoniałem.
  Źródło: www.swedenabroad.com

  Więcej informacji o wizycie i koncercie w Kościele Pokoju na www.kosciolpokoju.pl

  Stefan Augustyn

  rzecznik prasowy

  Urzędu Miejskiego w Świdnicy

  Poprzedni artykułPanie chwycą za pióra?
  Następny artykułTIR potrącił pieszego