Dziesięć lat przyjaźni

  1

  W tym roku mija 10 lat współpracy partnerskiej między Powiatami Bergstrasse i Świdnickim. Z tej okazji gościć będziemy w powiecie delegację z Niemiec. Nie zabraknie wspomnień i podsumowania dotychczasowego partnerstwa. Będzie także uroczystość symbolicznego odnowienia podpisów złożonych pod deklaracją współpracy sprzed 10 lat oraz spotkanie wszystkich tych, którzy współpracę rozpoczęli.

  Przyjaźń i partnerstwo z niemieckim Powiatem Bergstrasse trwa nieprzerwanie już 10 lat. Pierwszą umowę o współpracy podpisali ówczesny starosta świdnicki Wojciech Murdzek i starosta z Bergstrasse Norbert Hofmann w październiku 2001 roku w Niemczech. Niecały rok po tym wydarzeniu, w kwietniu 2002, umowę o współpracy podpisano także w naszym powiecie, podczas uroczystości w Krzyżowej.

  – Mówi się, że początki są zawsze trudne, ale w tym przypadku nasza współpraca niemal od pierwszych jej dni przełożyła się na konkretne inicjatywy, wspólne projekty i przedsięwzięcia. Można śmiało powiedzieć, że jest ona nie tylko spisaną na papierze wolą współdziałania, ale faktycznie przekłada się na realnie podejmowane inicjatywy z udziałem młodzieży, przedsiębiorców, artystów i zwykłych mieszkańców obu krajów. – mówi starosta świdnicki Zygmunt Worsa, który jest jednym z inicjatorów współpracy między powiatami.

  Przeglądając kalendarium 10-letniej współpracy nie sposób wymienić wszystkie wspólne przedsięwzięcia. Były międzynarodowe mecze piłkarskie drużyn młodzieżowych i seniorów, były wakacje polskich uczniów w Górach Odenwaldu, wspólna promocja na targach, misja gospodarczo – kulturalna, spotkania artystów, przedsiębiorców, młodzieży, udział w projektach, ważnych dla obu powiatów uroczystościach i festiwalach, a także odwiedziny grup turystycznych. Wszystkie te kontakty opierają się na przyjaźni, która połączyła oba regiony z Polski i Niemiec.

  – Dzisiaj, gdy oba powiaty łączy tyle nici wzajemnych kontaktów, słowo „partnerstwo” jest zbyt blade, by oddać całe ich bogactwo. O partnerach z Bergstrasse od początku mówimy – przyjaciele – bo właśnie na przyjaźni, życzliwości i otwartości oparte są nasze stosunki. – potwierdza starosta Zygmunt Worsa.

  Warto dodać, że idea współpracy opiera się na możliwie jak najszerszym propagowaniu partnerstwa w obu powiatach. Stąd nie dziwią już grupy turystów chcących spędzić wakacje w powiecie świdnickim i jego okolicy. Ale także mieszkańcy naszego powiatu chętnie wyjeżdżają do Bergstrasse. Bo jak podkreśla starosta Worsa prawdziwa współpraca jest wtedy, gdy poznaje się jak najwięcej osób z Niemiec i Polski, z Bergstrasse i ze Świdnicy, gdy powstają więzy przyjaźni między ludźmi. Dlatego w obu powiatach działają założone przez zwykłych mieszkańców Stowarzyszenia Brücke/Most, propagujące idee współpracy.

  – To pokazuje, że współpraca wspaniale się rozwija i w ideę partnerstwa włączają się także zwykli mieszkańcy po obu stronach granicy, a przede wszystkim polska i niemiecka młodzież. – dodaje starosta.

  W ramach tegorocznych obchodów jubileuszu 10-lecia współpracy partnerskiej główne uroczystości zaplanowano na sobotę 21 maja.

  Program obchodów:

  KRZYŻOWA

  10.00 – 11.00 Spotkanie partnerskie z udziałem inicjatorów i kontynuatorów współpracy partnerskiej oraz prasy

  – Uroczyste otwarcie spotkania przez starostów powiatów partnerskich

  – Pierwsze kontakty (wspomnienia):

  Norbert Hofmann- Starosta Powiatu Bergstrasse w latach 1997-2003

  Wojciech Murdzek- Starosta Powiatu Świdnickiego w latach 1998-2002

  Werner Breitwieser- Przewodniczący Rady Powiatu Bergstrasse, Przewodniczący Stowarzyszenia Partnerskiego Brücke/ Most

  – Podsumowanie 10 lat partnerstwa i przedstawienie planów na przyszłość przez starostów powiatów partnerskich,

  – Wręczenie nagród laureatom konkursu na prezentację o partnerstwie

  – Zaprezentowanie zwycięskiej pracy

  11.30 – 12.30 Uroczyste otwarcie wystawy niemieckiej artystki Gerdi Gutperle z Powiatu Bergstrasse (oprawa muzyczna – uczniowie Szkoły Muzycznej w Świdnicy, muzycy z Niemiec)

  12.30 – 13.30 Zwiedzanie Krzyżowej

  KOŚCIÓŁ POKOJU

  16.30 Uroczyste odnowienie umowy partnerskiej

  Powitanie gości przez Pastora, Starostę Świdnickiego i Starostę Powiatu Bergstrasse

  Symboliczny gest odnowienia umowy partnerskiej- ponowne podpisanie przez starostów i przewodniczących Rad Powiatu

  17.00-18.00 Koncert muzyki organowej

  Sobotnie obchody zamknie wieczór integracyjny z udziałem zespołów ludowych z obydwu powiatów z Polski i Niemiec.

  Monika Żmijewska

  Poprzedni artykułAquapark. Kto udzieli kredytu?
  Następny artykułGdzie powstawały najpiękniejsze zegary?