Zgrzyty w rocznicę Smoleńska

  25

  Jedno jest pewne – Prawo i Sprawiedliwość w Świdnicy 10 kwietnia  w rocznicę katastrofy smoleńskiej organizuje uroczystości. Wygląda na to, że nie w pełnej zgodzie i porozumieniu. Członkowie PiS zamówili msze św. w intencji ofiar w niemal wszystkich świdnickich kościołach. – O 12.00 chcemy się zebrać na skwerze Lecha Kaczyńskiego, gdzie zostanie otwarta okolicznościowa wystawa z 96 zdjęciami wszystkich ofiar – mówi radny Krzysztof Lewandowski. – Złożymy też kwiaty i zapalimy znicze, może będzie trębacz. Czy obok radnego pojawią się jego klubowi koledzy? – Na razie bez komentarza – ucina radny PiS Robert Garstecki. On sam wraz z radnymi Wojciechem Kielką i Mariuszem Barcickim pod patronatem poseł Anny Zalewskiej postanowił uczcić rocznicę o innej porze i w innym miejscu. – O 15.00 10 kwietnia  zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica na ścianie kaplicy na cmentarzu przy alei Brzozowej – wyjaśnia. – Ufundowałem ją z własnych pieniędzy.

  Tablica z czarnego marmuru  ma 105 cm na 80 cm. Znajdzie się na niej krótki napis, z nazwisk wymienieni zostaną Lech i Maria Kaczyńscy oraz Ryszard Kaczorowski, prezydent RP na uchodźstwie. Tablicę odsłoni biskup Ignacy Dec. – Jestem przekonany, że na tę uroczystość, podobnie jak na wystawę, zaproszeni są wszyscy mieszkańcy, więc i ja będę na pewno – zapewnia radny Lewandowski. Dodaje przy tym, że nie ma za złe kolegom „osobnych” uroczystości. – Tak bywa, w tym przypadku im więcej będzie wydarzeń, tym lepiej.

  Radni PiS, którzy na co dzień ostro się spierają, jednym głosem mówią natomiast w sprawie pomnika. – Tablica nie jest zamiast dawno planowanego upamiętnienia – zapewnia Robert Garstecki. – Nie mówmy już o pomniku, a raczej o nowej koncepcji upamiętnienia śmierci 96 znakomitych Polaków – dodaje radny Lewandowski.  Szykują się nowości, ale szczegóły mieszkańcy Świdnicy mają poznać dopiero pod koniec kwietnia.

  asz

  Oficjalny program obchodów, zamieszczony na stronach diecezji świdnickiej:

  15.00 – odsłonięcie przy kaplicy cmentarza przy ul. Brzozowej tablicy pamiątkowej poświęconej Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, jego małżonce i wszystkim ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem – odsłonięcia i poświęcenia dokona JE ks. bp Igancy Dec, który poprowadzi modlitwę za zmarłych i Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

  18.00 –  skwer Lecha Kaczynskiego; modlitwa i zapalenie zniczy

  19.00 – Kościół pw. św. Krzyża, ul. Westerplatte – zapalenie 96 zniczy przy krzyżu i projekcja filmu „Mgła”

  20.00 – Msza św. w intencji ofiar katastrofy –  kościół pw. św. Krzyża  – homilię wygłosi JE ks. bp Ignacy Dec

  Poprzedni artykułLiczby tygodnia i magiczny 2011
  Następny artykułKiedy urzędy pracują dłużej?