Wieża ratuszowa 45 lat po zawaleniu

  11

  – 5 stycznia kilka minut po 15:00 dla wszystkich zwiedzających zostanie udostępniona wieża ratuszowa. Ta data ma być klamrą historyczną, bowiem w ten dzień 45 lat temu zawaliła się stara wieża świdnickiego ratusza – informuje Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy.

  W ubiegłym roku, 24 lutego na specjalnej konferencji prasowej poinformowano dziennikarzy o planach związanych z odbudową wieży ratuszowej. Dzięki wsparciu Unii Europejskiej przywracany jest dawny blask świdnickiej starówki. Wieża ma mieć prawie 58 metrów, jej powierzchnia użytkowa 674 m kw. Jak zapewnił nas Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy wszystko idzie zgodnie z planem. – W chwili obecnej nie ma mowy o przesunięciu terminu oddania do użytku wieży ratuszowej i koniec października jest wiążący dla wykonawcy. Potem nastąpi około 6 – 8 tygodni odbiorów, w trakcie których chcielibyśmy wieżę umeblować i wyposażyć w niezbędny sprzęt.

  Ciekawie zapowiada się także propozycja umieszczenia w wieży sal tematycznych. W tej chwili rozważane są różne możliwości zagospodarowania obiektu. Niektóre propozycje dotyczą imprez kulturalnych, które cyklicznie odbywają się w naszym mieście. Swoje miejsce w wieży ratuszowej mogą znaleźć Festiwal Teatrów Otwartych, Festiwal Reżyserii Filmowej, Świdnickie Noce Jazzowe, Festiwal Bachowski, Kolęda Świdnicka. Planowane jest także oparcie wystroju poszczególnych kondygnacji na tematyce legend świdnickich. – Jednak teraz jest za wcześnie na szczegóły. Więcej informacji będziemy mogli przekazać już w przyszłym miesiącu – mówi Waldemar Skórski.

  [photospace]

  ***

  Do wieży będzie można się dostać przez pawilon w strefie wejściowej, który będzie miał częściowo przeszklony front. Posadzka przed pawilonem wejściowym będzie wykonana z kamienia, a jej elementy będą nawiązywały do obrysu dawnych sukiennic.

  Na parterze pawilonu będzie główna strefa wejściowa z holem recepcyjnym. Na I piętrze przewidziano hol ekspozycyjny oraz dodatkowe wejście do teatru oraz Muzeum Dawnego Kupiectwa.

  Poziom II to otwarty hol ekspozycyjny oraz strefa wejściowa do wieży ratuszowej. To stąd będą ruszały windy, które zawiozą turystów na zamknięty taras widokowy na poziomie VIII. A ten powstanie na poziomie zegara, którego cztery tarcze wykonane zostaną z przydymionego szkła. To wnętrze będzie oświetlone. Dzięki takiemu projektowi taras widokowy będzie dostępny niezależnie od pogody. Do tego miejsca będą funkcjonowały windy, więc obiekt będzie przyjazny dla osób niepełnosprawnych.

  Poziom ostatni – IX – to otwarty taras widokowy. Będzie można się do niego dostać po schodach. Również po schodach będzie można schodzić z wieży, a w drodze powrotnej na każdej z poszczególnych kondygnacji (III-VII) oglądać ekspozycje. Jedną z nich będzie historia wieży i prezentacja jej pozostałości m. in. zniszczonego mechanizmu zegara, dzwonów zegarowych, które kiedyś wisiały na wieży ratuszowej, a obecnie są w zbiorach Muzeum Dawnego Kupiectwa.

  Zgodnie z historycznym pierwowzorem na szczycie wieży będzie kula.

  Poprzedni artykułTargi Pracy w Świdnicy
  Następny artykułProjekt antyaborcyjnej ustawy do sejmu