Tablica pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej [VIDEO]

  20

  – Ojczyźnie jest potrzeba ofiara życia, ale i praca, codzienne starania. Tego chcemy się uczyć od poległych braci i sióstr. Módlmy się za wieczny spokój dla zmarłych, a dla nas o błogosławieństwo o to, byśmy mogli lepiej służyć Ojczyźnie – mówił biskup świdnicki Ignacy Dec podczas odsłonięcia tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej. W uroczystości na cmentarzu przy alei Brzozowej wzięło udział ponad 150 osób, wśród których byli prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek, księża Jan Bagiński i Kazimierz Jandziszak oraz radni.

  Tablice z czarnego marmuru ufundował radny PiS Robert Garstecki, a wśród inicjatorów upamiętnienia tragicznie zmarłych w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem znaleźli się także radni Wojciech Kielka i Mariusz Barcicki. Podczas ceremonii odsłonięcia wspominano słowa śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, przypominające przede wszystkim o patriotyzmie, kultywowaniu pamięci i tradycji.

  Biskup Dec w osobistej refleksji przywołał 10 kwietnia 2010 roku. Wiadomość o śmierci 96 osób, lecących na uroczystości 70. rocznicy zbrodni w Katyniu, otrzymał podczas przygotowań do mszy św. podczas pielgrzymki świdnickiej w Licheniu. – Natychmiast podjęliśmy decyzję o szczególnej intencji tej mszy św. Modliliśmy się za tragicznie zmarłych – wspominał biskup. Przypomniał również, że katastrofa zwróciła oczy całego świata na Katyń. – Nikt nie wiedział o tamtej strasznej zbrodni, trzeba było tak wielkiej ofiary, by świat poznał prawdę.

  Uroczystość na cmentarzu zakończyła Koronka do Miłosierdzia Bożego. O 18.00 dzisiaj już po raz drugi zapalono znicze na skwerze Lecha Kaczyńskiego. O 19.00 kolejne symboliczne lampki zostały ustawione przy kościele pw. św. Krzyża.

  • Piotr

   Dla mnie Ś.P Sylwester Olszewski, o którym wcześniej nawet nie słyszałem- jest o wiele bardziej wartościową osobą od Leszka K. Poważnie.

   • pycha

    To dlaczego oceniasz? Czyżbyś wszystko w życiu robił na odwrót?

   • rasta

    zgadzam się z tobą Piotrze

  • karola

   Cóż, w takim razie żal mi Ciebie, Piotrze

  • Łukaszenka

   Wszyscy na głowę upadli? W Świdnicy, jakąś sobie tablicę powiesili. Na miejskim cmentarzu z kokardą ciągniętą przez prezydenta, biskupa, z krzyżem mimo że tam nie byli sami katolicy. Ale to jeszcze nic, najlepszy jest ten podpis “komitet miejski PIS”. W dodatku z błędem bo przecież ta partia się PiS nazywa… I co to są “ofiary tragedii Smoleńskiej”? Ten Smoleńsk ich zabił? A może to ofiary oblężenia tego miasta przez wojska Zygmunta III Wazy?

  • biały

   Z tego co wiem to cmentarz na Brzozowej jest cmentarzem parafialnym, a nie komunalnym. Z ofiarami katastrofy smoleńskiej to trochę jak z ofiarami Czarnobyla. W jednym i w drugim przypadku same miejsce nic szczególnego nie zrobiło, ale wydarzenia które tam zaistniały spowodowały, że ucierpieli ludzi. Przykład, zobacz nie mieszkasz w Czarnobylu, ale to ,że doszło tam do wybuchu i wydostania się pierwiastków promieniotwórczych spowodowało, że zupełnie mózg ci się zlasował.

  • To ofiary spożywania trunków wyskokowych na statku powietrznym w momencie jego eksploatacji w niesprzyjających warunkach meteorologicznych wywołanych przez wrogie mocarstwo w celu ukatrupienia pewnego konusa …

  • lord ziemski

   co ma świdnica do tego? ludze przebudzcie sie – drogi mamy dziurawe ludzie na nich gina ,mieszkania budujta drogi róbta,ludziom pomóżta a nie tablice odslaniajta

   • Globemaster

    Lordzie Ziemski. Świdnica nie ma NIC do tego tylko jest tu paru kretynów, którym się wydaje, że jak będą stawiać pomniki Leszkowi- a pewnie niedługo Jarkowi także- to pomoże im rozkręcić “karierki polityczne”. Mówię o tym rudym bucu (śmierdzącym czosnkiem) o jego koleżance z partii ale również o Wojtku i kolesiom, którzy chcą za wszelką cenę bez wazeliny wejść w….moherom- bo oni te głosują.

    • PROBOSZCZ

     W.K. -SPORTOWIEC BYŁ DOBRY I TYLE DOBREGO BYŁY ALKOHOLIK DO NIEDAWNA POŻYCZAŁ KASE GDZIE SIĘ DAŁO
     POLITYKA PODREPEROWAŁA MU BUDŻET .
     RUDY -NIEUDACZNIK UTOPIONY W DŁUGACH POLITYKA MU POMOŻE NIE NAM TYLKO JEMU .

     • miś

      Nie ma byłych alkoholików.
      Jeśli jest trzeźwym alkoholikiem /jeśli w ogóle alkoholikiem jest/to chyba nic ci do tego.

  • PROBOSZCZ

   OBŁUDNICY–CIEKAWE CZY O BIEDNE ŚWIDNICKIE RODZINY TAK DBACIE JAK O WIZERUNEK- OBŁUDNICY

  • PROBOSZCZ

   ROZUMIEM KŁAMAĆ- ALE JAK WAM SIĘ UDAJE ROBIĆ TO OD 2 TYSIĘCY LAT -,,,,ZWYMIOTOWAŁEM,,,,

  • miś

   I bardzo dobre miejsce.

   • Lou

    No dobre miejsce na zrobienie duuużej kupy.

  • Jesteś PAJACEM!!!!
   Tablica została sfinansowana za pieniądze PISu w Świdnicy i klubu Gazety Polskiej. JAK CI TE DZIURY PRZESZKADZAJĄ TO SAM W$%^&*() PIENIĄDZE NA STÓŁ!!!

  • biały

   Nie wiem co komu przeszkadza tablica za prywatną kasę odsłaniana w dzień wolny od pracy nawet dla urzędników. Najwięcej szczekają psy za które myśli TV i nic ciekawego w życiu nie osiągnęli. Nieudolni idioci.
   Dziury w drogach to łatajcie sobie za te pieniądze z tego baseniku waszego na który miasto wyłoży taką kasę która może zrujnować Świdnicę.

  • ALEX

   łukaszenko nie zgadzam sie z toba to nie oto chodzi,chodzi o uczczenie pamięci poległych w smoleńsku a ty tego nie rozumiesz bo nie jestes POLAKIEM i katolikiem i tam byli katolicy bo gdyby nie byli katolikami to by nieprzyszli uczcić śmierć biednych 96 osób!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ZMARLI BIEDNI LUDZIE KTÓRZY CHCIELI ZAWALCZYĆ O PRAWDZIWĄ POLSKĘ I JEJ PRAWA DLA OBYWATELÓW POLSKI.

   • ewa

    Kolejny nawiedzony. Trzeba było jechać i leżeć pod krzyżem. Ciemnota ludzka nie ma granic. Jacy k…a oni byli biedni?!!!

   • ludek

    Jak zawalczyć? Przecież Oni lecieli pomodlić się za pomordowanych w Katyniu. Nie lecieli na wojnę. Ta katastrofa to straszna tragedia, ale to wypadek, tak jak inne.