Róże i znicze na skwerze Lecha Kaczyńskiego

  18

  Kilkanaście osób pojawiło się w południe na skwerze Lecha Kaczyńskiego, gdzie z inicjatywy radnego PiS Krzysztofa Lewandowskiego stanęła tablica ze zdjęciami 96 ofiar katastrofy lotniczej z 10 kwietnia 2010 roku. Nie było przemówień. Zgromadzeni złożyli skromne róże i zapalili znicze. Zabrzmiała żałoba pieśń, zagrana przez trębacza.

  – To była straszna tragedia – łez nie kryła Danuta Hajduk, która znalazła się w tym miejscu przypadkiem. – Przystanęłam, bo dzisiaj o niczym innym nie mogę myśleć. Tak bardzo żal. Żal też, że  tę tragedię zdominowała polityka.

  Na skwerze nie było wszystkich radnych Prawa i Sprawiedliwości ani przedstawicieli władz miasta czy powiatu. Znicz zapalił radny Wspólnoty Samorządowej Michał Ossowski – Jestem tu jako prywatna osoba, z potrzeby serca – wyjaśnia. – Ten zgiełk polityczny mi nie odpowiada. Stało się nieszczęście i to nie ma znaczenia, kto z jakiego ugrupowania zginął. Tragicznie zmarli ludzie, o nich pamiętam.

  Krzysztof Lewandowski prosił, by już nie mówić o tym, kto przyszedł, a kto nie. – Tablica i to miejsce jest dla świdniczan, dla tych wszystkich, którzy chcą na chwilę zatrzymać się i pogrążyć w zadumie. Przyznał jednak, że to, co się stało po katastrofie, bardzo podzieliło Polaków. – Jestem przekonany, że można było uniknąć sporów i podziałów, gdyby szybko i we właściwy sposób śmierć naszych Rodaków została upamiętniona przed Pałacem Prezydenckim. Awantura trwa od roku, niepotrzebnie.

  Krzysztof Lewandowski potwierdził, ze całe środowisko świdnickiego Pis nie odstępuje od zamiaru upamiętnienia tragedii smoleńskiej na skwerze Lecha Kaczyńskiego. Trwają prace nad nowym projektem pomnika.

  Na dzisiaj zaplanowano kolejne uroczystości przygotowane wspólnie przez diecezję świdnicką oraz Prawo i Sprawiedliwość:

  15.00 – odsłonięcie przy kaplicy cmentarza przy ul. Brzozowej tablicy pamiątkowej poświęconej Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, jego małżonce i wszystkim ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem – odsłonięcia i poświęcenia dokona JE ks. bp Igancy Dec, który poprowadzi modlitwę za zmarłych i Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

  18.00 –  skwer Lecha Kaczyńskiego; modlitwa i zapalenie zniczy

  19.00 – Kościół pw. św. Krzyża, ul. Westerplatte – zapalenie 96 zniczy przy krzyżu i projekcja filmu „Mgła”

  20.00 – Msza św. w intencji ofiar katastrofy –  kościół pw. św. Krzyża  – homilię wygłosi JE ks. bp Ignacy Dec

  asz

  [photospace]

  Poprzedni artykułŚKPR gromi miedziowych [FOTO]
  Następny artykułŚmierć na Rajdzie Świdnickim