Po pracę do Niemiec, Austrii i Szwajcarii

  5

  Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy organizuje dla bezrobotnych bezpłatny wyjazd na Targi Pracy i Informacji „Dni europejskie”, które zaplanowano na 12 i 13 kwietnia we Wrocławiu. Na chętnych czeka szeroka oferta zatrudnienia na otwartych dla Polaków rynkach w Niemczech, Austrii i Szwajcarii.

  1 dzień: 12.04.2011 Wrocław

  Miejsce: Rynek/ Pl. Solny

  „Niemiecki, austriacki i szwajcarski rynek pracy otwarty dla wszystkich”

  Wydarzenie ogólnopolskie, skierowane do osób zamierzających rozpoznać możliwości zatrudnienia na otwierających się rynkach pracy, planujących zmianę zatrudnienia, planujących karierę zawodową lub edukacyjną za granicą w krajach niemieckojęzycznych, dla osób mających zapytania związane z kwestiami społecznymi i dot. praw migrantów. Zapraszamy także przedsiębiorców chcących rozpoznać możliwości skorzystania ze swobody świadczenia usług.

  Godz. 12.00-18.00

  – 12.00 – uroczyste otwarcie na rynku przez zaproszonych przedstawicieli: Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Ambasad 3 państw, Dyrektora Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy i Regionalnej Dyrekcji w Sachsen, Marszałeka Województwa Dolnośląskiego, Posła na Sejm RP

  – o patronat nad przedsięwzięciem wystąpiliśmy do Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Ambasadorów szwajcarskiego, niemieckiego i austriackiego, posła na Sejm RP

  Wydarzenie będzie organizowane w formie imprezy plenerowej w centrum wrocławskiej starówki, wynajęte zostaną namioty wystawiennicze dla wystawców oraz jeden namiot pod potrzeby zorganizowania prezentacji tematycznych nt. warunków podejmowania zatrudnienia oraz sytuacji na austriackim, niemieckim i szwajcarskim rynku pracy. Przewidywana liczna osób które odwiedzi nasze wydarzenie nie mniej niż 2000

  – przewidywana liczba wystawców ok. 40 w tym:

  – Przedstawiciele sieci Eures – doradcy Eures z Austrii (kraje związkowe Tyrol, Salzburg, Voralberg, Wiedeń, Górna Austria) z Niemiec (delegowani z ZAV), przedstawiciele partnerstwa Eures T Bodensee oraz doradca ze Szwajcarii,

  – przedstawiciele izb gospodarczo handlowych, izb turystycznych,

  – przedstawicielstwa handlowe przy ambasadach Szwajcarii, Austrii i Niemiec w Polsce

  – pracodawcy, agencje pracy tymczasowej rekrutujący na wolne stanowiska pracy

  Równolegle odbywać będą się 3 prezentacje na temat:

  godz. 12.15-13.00 Rynek pracy w Niemczech

  godz. 13.15-14.00 Rynek pracy w Austrii

  godz. 14.15-15.00 Rynek pracy w Szwajcarii

  godz. 15.15-16.00 Rynek pracy w Niemczech

  godz. 16.15-17.00 Rynek pracy w Austrii

  godz. 17.15-18.00 Rynek pracy w Szwajcarii

  godz.  18.00 zakończenie targów

  Na każdym stoiku będzie zapewniona opieka językowa. Zwróciliśmy się także do Centrum Wolontariatu o wsparcie językowe w celu obsługi językowej stoisk.

  2 dzień: 13.04.2011 Wrocław seminarium

  Dnia następnego przewidywane jest seminarium dla krajowej i wojewódzkiej kadry Eures . Celem jest dostarczenie rzetelnej informacji z pierwszej ręki nt. sytuacji na rynkach pracy oraz umożliwienie polskiej kadrze Eures poznanie procedur oraz zasad stosowanych podczas zatrudnienia w krajach niemieckojęzycznych.

  Podczas szkolenia poruszane będą tematy związane z:

  – dostępem do rynków pracy w Niemczech, Szwajcarii i Austrii,

  -sytuacją na tych rynkach pracy,

  -zapotrzebowaniem na zawody

  – informacją nt. warunków podejmowania zatrudnienia (formy umów o prace, stawki wynagrodzenia, niezbędne formalności związane z rejestracją w urzędach, zameldowaniem, odprowadzaniem składek zdrowotnych oraz składek na ubezpieczenie społeczne)

  – opieka nad rodziną (prawa do świadczeń rodzinnych, obowiązek szkolny dla dzieci itp.)

  – prawami migranta (np. pomoc państwa czy innych instytucji np. w zdobywaniu umiejętności językowych, świadczeń finansowych np. dodatków mieszkaniowych, informacje nt. instytucji wspomagających, doradzających w trudnej sytuacji finansowej)

  – przykład sytuacji migranta mieszkającego w jednym z 3 państw (A, N, SZ) a pracującego w drugim (N, SZ, A) – jak się żyje, o czym należy pamiętać, gdzie jest korzystniej – opis przypadku (Bodensee)

  Szczegółowe informacje można uzyskać w pokoju nr 1 PUP w Świdnicy.

  Istnieje możliwość zorganizowania bezpłatnego wyjazdu na targi dla osób bezrobotnych. Zapisy na wyjazd w pokoju nr 1 w Świdnicy w pokoju nr 5 w Strzegomiu oraz w pokoju nr 8 na stanowisku nr 2 w Świebodzicach.

  Poprzedni artykułPijany kierowca ciężarówki
  Następny artykułMatematyka królowala na teście