Rynek 26 – tu się wszystko zaczęło

  0

  Tablica, upamiętniająca pierwszą manufakturę produkującą zegary Gustava Beckera już niebawem pojawi się na kamienicy z numerem 26 w świebodzickim Rynku. Pomysłodawcą takiej formy uczczenia najsłynnniejszego zegarmistrza ze Świebodzic jest Towarzystwo Miłośników Świebodzic, a fundatorem prywatna osoba. Tablica jest swego rodzaju pokłosiem wystawy prezentującej dorobek Gustava Beckera, którą w październiku 2008 roku zorganizowano w mieście.

  Tablica, w języku polskim i niemieckim, będzie zamontowana przy wejściu do budynku z nr 26 w Rynku. To właśnie tutaj powstał pierwszy, niewielki zakład produkujące słynne na całą Europę czasomierze. Było to wówczas zaledwie dwuizbowe pomieszczenie, w którym pracowało kilka osób. Wkrótce fabryki Beckera stały się prawdziwą potęgą a wśród klientów zegarmistrza nie zabrakło wielkich osobistości – m. in. 500-tysięczny egzemplarz beckerowskiego zegara został podarowany Otto Bismarckowi. Umierając w wieku 66 lat Becker pozostawił ogromne przedsiębiorstwo, zatrudniające 700 osób.

  – Gustav Becker to wyjątkowa postać w historii Świebodzic, zasługuje na pamięć i podtrzymywanie wiedzy o jego osiągnięciach – mówi Bogdan Kożuchowicz, burmistrz Świebodzic. – Cieszę się, że w mieście pojawi się koleiny utrwalony ślad wspaniałego zegarmistrza. Przypomnę, że kilka lat temu Rada Miejska nazwała Wzgórzami Beckera wzniesienia znajdujące się w obrębie Pełcznicy.

  Na cmentarzu komunalnym przy ul. Wałbrzyskiej znajduje się grobowiec rodzinny Beckerów, który został pieczołowicie odnowiony pod nadzorem konserwatorskim. Rewitalizację zabytku sfinansowało miasto.

  Poprzedni artykułPijani awanturnicy i złodzieje
  Następny artykułPrzeciw aborcji. Wypełnią 20 tysięcy list?