Rocznica bez pompy

  1

  Uroczysta msza św. celebrowana przez biskupa Ignacego Deca z udziałem księży, kleryków Wyższego Seminarium Duchownego i wiernych, ale bez specjalnych gości, jak 2 lata temu, gdy do Świdnicy przyjechał kardynał Stanisław Dziwisz (na zdjęciu). – Będzie skromnie, bo i nie jest żadna okrągła rocznica – wyjaśnia ks. Łukasz Ziemski plany obchodów rocznicy ustanowienia diecezji świdnickiej. Siedem lat mija w piątek 25  marca. Nabożeństwo zostanie odprawione w świdnickiej katedrze o godzinie 18.00.

  Utworzenie diecezji świdnickiej było jedną z ostatnich decyzji Jana Pawła II. Została ogłoszona 24 lutego 2004 roku. Powstała z połączenia 13 dekanatów archidiecezji wrocławskiej i 8 diecezji legnickiej. – Mamy najdłuższa diecezje w Polsce, patrząc na kształt z mapy – żartował ks. profesor Ignacy  Dec, który jest pierwszym biskupem świdnickim. Od 2008 roku ordynariusz ma biskupa pomocniczego, którym jest ks. Adam Bałabuch.

  Błyskawicznie zostały utworzone struktury diecezji, od kurii biskupiej, przez Radę Kapłanów po Caritas.  W maju 2004 roku zapadała decyzja o powołaniu Wyższego Seminarium. Działa I instancja Sądu Kościelnego, jest Dom Księży Emerytów, Poradnia Psychologiczna, powstaje Muzeum Diecezjalne.  Wierni mogą także korzystać z pomocy egzorcysty.

  asz

  Poprzedni artykułProces lekarza dopiero w maju
  Następny artykułŚwidnica nie wchodzi do gry