Ministerstwo „kapnęło” na zabytki

  9

  Gdyby renowacje miały być przeprowadzane wyłącznie ze środków Ministerstwa Kultury, pewnie wokół oglądalibyśmy morze ruin. Na cały Dolny Śląsk trafi…7 milionów złotych. Do powiatu świdnickiego 300 tysięcy.

  Ministerstwo z naboru 2011 zaakceptowało  2 wnioski. 150 tysięcy otrzyma parafia ewangelicko-augsburska na II etap renowacji zabytkowego cmentarza przy Kościele Pokoju. Tyle samo dostanie po wielu staraniach parafia świętych Stanisława i Wacława. Katedra nareszcie doczekała się dotacji na konserwację malowideł we wnętrzu empory chórowej. O środki stara się także Muzeum Diecezjalne (na remont elewacji i wyposażenie pracowni konserwatorskiej), jednak nie ma jeszcze wyników naboru.

  – Pozyskiwanie środków z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wciąż przypomina loterię – mówi ksiądz Piotr Śliwka, dyrektor Muzeum Diecezjalnego. – Środków do podziału jest mało, a potrzeby ogromne. W naszej diecezji mamy mnóstwo okazałych, zabytkowych kościołów, jednak wiele z nich należy do ubogich parafii, które same nie są w stanie poradzić sobie z kosztownymi remontami. Oczywiście nie można się opierać tylko na środkach z ministerstwa. By ratować cenne obiekty, szukamy wszelkich możliwych źródeł.

  asz

  Poprzedni artykułGra symulacyjna w Krzyżowej
  Następny artykułMógł doprowadzić do tragedii