Gdzie jest śmietnik?

  0

  Zeschłe liście, zwiędłe kwiaty, wypalone znicze zamiast trafiać do kubłów coraz częściej zaśmiecają miejsca między grobami. – Utoniemy w śmieciach, bo zostało zlikwidowane dotychczasowe miejsce na odpadki, a do następnego jest kilkaset metrów – denerwują się mieszkańcy Świdnicy, których bliscy spoczywają na cmentarzu przy alei Brzozowej. I proszą o interwencję u zarządcy.

  Chodzi o ostatni śmietnik, który był usytuowany w centralnej części nekropolii. Pod koniec stycznia został usunięty, a w jego miejscu zrobiono miejsce na nowy grób. – Moja mama ma problemy z chodzeniem, a już o dźwiganiu worków ze śmieciami nie ma mowy – denerwuje się pani Ewa. – W identycznej sytuacji jest wielu ludzi, którzy w ogóle rezygnują ze sprzątania, bo do śmietników jest po prostu bardzo daleko. Przeboleliśmy zamknięcie studni, ale brak kubła to już za wiele. Poza tym – cmentarz od dawna jest zamknięty, komu więc sprzedano nowe miejsce pod grób?


  – To miejsce nie zostało sprzedane, a śmietnik  usunęliśmy celowo – tłumaczy Tomasz Karpiński z  firmy  ABC Ostatnia Posługa T.K. Karpińscy s.c., która zarządza cmentarzem. – I nie jest to z naszej strony żadna złośliwość. Próbujemy w optymalny sposób uporządkować sprawę wyrzucania śmieci na tej nekropolii. Jeszcze niedawno były tylko 3 kontenery na odpady, teraz jest 9. Zostały ustawione na obrzeżach, w miarę możliwości z dala od grobów. To właśnie był jeden z powodów zmian, by śmieci nie wysypywały się prosto na pomniki, jak miało to miejsce wcześniej. Szukamy najlepszego wyjścia, ale jak widać, na starym cmentarzu, gdzie miejsca jest bardzo mało, jest to trudne.

  Czy oprócz tych dużych kontenerów nie można ustawić mniejszych pojemników lub choć samych worków przy bocznych alejkach? – pytają świdniczanie. – Takie rozwiązania są stosowane na przykład w Krakowie. Tomasz Karpiński odpowiada, że jest to oczywiście propozycja do rozważenia. – Worki rozstawiamy tuż przed 1 listopada, bo wówczas potrzeby porządkowe są znacznie większe, ale pomyślimy, co zrobić, by zwłaszcza starszym osobom ułatwić troskę o groby bliskich.

  asz

  Poprzedni artykułCzołówka na trasie do Żarowa [FOTO]
  Następny artykułTeatr rządzi w Świdnicy [FOTO]