Budowa aquaparku ruszy w sierpniu? [NOWE FOTO]

  28

  To bardzo prawdopodobne. Już na najbliższej sesji Rada Miejska zadecyduje, czy poręczyć kredyt dla spółki Inwestycje Świdnickie, która ma realizować i zarządzać kompleksem. – Kolejne kroki to ogłoszenie przetargu na instytucję kredytującą, potem wyłonienie również w przetargu inżyniera kontraktu i wreszcie wykonawcy – wyjaśniał podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Rozwoju Gospodarczego i Infrastruktury RM prezes spółki Ryszard Wawryniewicz. – Kredyt inwestycyjny w świetle nowych uregulowań prawnych jest jedynym możliwym rozwiązaniem. Jeśli wszystko pójdzie sprawnie, procedury zakończą się późnym latem, a budowa ma szanse ruszyć w sierpniu tego roku. Pierwsze kąpiele być może już pod koniec 2013.

  Gościem posiedzenia był jeden z projektantów, Piotr Dominiczak, który zaprezentował praktycznie ostateczną wersję aquaparku, który ma powstać pomiędzy ulicami Śląską i Sportową. Radni obejrzeli zarówno szczegółowe rzuty, jak i nowe wizualizacje, które zamieszczamy także na Swidnica24.pl. Dwukondygnacyjny, w znacznej mierze przeszklony obiekt będzie oferował 25-metrowy basen sportowy, basen do nauki pływania i rehabilitacji z ruchomym dnem, basen rekreacyjny, sztuczną rzekę, brodziki dla dzieci, basen zewnętrzny,  zespoły saun wewnętrznych i zewnętrznych, fitness, squash, kręgielnię, 2 restauracje, miejsce do wypoczynku na leżakach, szatnie, dwie blisko 100-metrowe zjeżdżalnie i instalację jedyną w Polsce – 15-metrową rurę do nurkowania. W jednym czasie będzie dostępny dla ponad 500 osób. Przewidziano także parking na 160 miejsc dla aut osobowych, kilkunastu autokarów i 12 samochodów osób niepełnosprawnych.

  Radni mieli okazję do zadawania szczegółowych pytań, dotyczących zarówno samego obiektu, jak i aspektów ekonomicznych. Radni Janusz Solecki i Mariusz Barcicki pytali o zabezpieczenie obiektu przed powodzią ze względu na położenie w starorzeczu Bystrzycy. Zarówno projektant, jak i wiceprezydent Ireneusz Pałac zapewniali, że aquapark został zaprojektowany na sztucznym wzniesieniu, będzie więc zabezpieczony przed wylewami rzeki i  przed podchodzeniem wód gruntowych. – W najbardziej katastrofalnym przypadku obrony może wymagać niewielka, techniczna część – tłumaczył wiceprezydent. Kolejna wątpliwość dotyczyła rozmiarów basenu sportowego. – Rozwijają się u nas prężnie kluby sportowe, dlaczego więc kiedy już stawiamy tak duży obiekt, nie zdecydować się na pełnowymiarowy, 50-metrowy basen? – pytał radny Solecki. Projektant wyjaśniał, że na podstawie doświadczeń ogólnopolskich, takie niecki maja prawo bytu tam, gdzie korzystają z nich duże kluby bądź kadra, inaczej ich utrzymanie jest nieopłacalne. Natomiast zdaniem Piotra Dominiczaka prawdziwym hitem może być wieża do nurkowania. – Została tak zaprojektowana, by nie obciążać specjalnym kosztem całej inwestycji, a na pewno przyciągnie amatorów nurkowania z całej Polski – przekonywał radnych.

  Pytania dotyczyły również sposobu ogrzewania obiektu. Zapadła już decyzja, że ciepło dostarczy miejska ciepłownia, która do ulicy Śląskiej doprowadzi nowe przyłącze. W perspektywie może być wykorzystane także przez szpital Latawiec.

  Czy aquapark będzie miał szanse na utrzymanie się bez dotacji? Czy zwyczajnie na siebie zarobi? –  Analizy wskazują, że na „zero” uda się wyjść przy założeniu, że rocznie 240 tysięcy osób wykupi usługi za minimum 19 złotych – mówił wiceprezydent. W taki wariant nie wierzy radny Solecki, wskazując na konkurencję ze strony aquaparków w Bielawie, Świebodzicach, we Wrocławiu i w przyszłości – w Wałbrzychu oraz Kłodzku, gdzie również mają powstać nowoczesne kompleksy basenowe.

  Pytania dotyczyły także cen biletów. Niestety, odpowiedzi na razie nie ma. Wiadomo, że będą różne możliwości, na cenę wpłynie liczba atrakcji, z których będzie chciał korzystać każdy klient.

  Najważniejsza kwestia to jednak w tym momencie koszt budowy. Szczegółowy kosztorys dopiero powstaje, jednak wydatek na aquapark najprawdopodobniej to kwota między 45 a 52 mln złotych. Kredyt zaciągnie i będzie spłacać spółka Inwestycje Świdnickie przez 15 lub 20 lat. Budżet miasta obciąży jedynie poręczenie.

  asz

  Suplement

  W związku z pytaniami w komentarzach, dotyczącymi energochłonności, konieczne jest uzupełnienie. Informacja nie znalazła się w artykule, jednak była podana po zapytaniach radnych podczas posiedzenia komisji. Projektant wyjaśnił, że obiekt powstanie w zgodzie z najnowszymi wymogami, m.in. zostaną zastosowane 3-warstwowe szyby zespolone, a na ścianach 30-centymetrowa warstwa ocieplająca. Ponadto w aquaparku będzie działała specjalna pompa, odzyskująca ciepło ze zużytej wody.

  [photospace]

  Poprzedni artykułSwidnica24.pl na falach radiowych
  Następny artykułSzczyty Kultury rozdane