Świdnickie Pogotowie bez Świebodzic?

  8

  Z niezrozumiałych powodów dolnośląski oddział NFZ okroił nasz powiat terytorialnie, wycinając przy ogłoszeniu konkursu na opiekę nocną i świąteczną pacjentów ze Świebodzic – informuje Monika Żmijewska, rzeczniczka świdnickiego starostwa. Taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy w historii powiatu. Świebodzice trafiły do konkursu razem z Wałbrzychem.

  Dzisiaj na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego we Wrocławiu pojawiło się ogłoszenie o konkursie ofert o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna, w zakresie nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Konkurs skierowany jest do stacji pogotowia działających na terenie naszego województwa. To pogotowie bowiem opiekuje się pacjentami w godzinach wieczornych, czyli po godz. 18.00 oraz w dni wolne i podczas świąt. Postępowanie konkursowe podzielono tradycyjnie na 33 obszary. I tu zaskoczenie! W pozycji 30 i 31 możemy wyczytać, że Świebodzice staną do konkursu zrazem z pogotowiem wałbrzyskim. Do tej pory Świebodzice podlegały pod Powiatowe Pogotowia Ratunkowe w Świdnicy.

  – Jesteśmy zaskoczeni takim podziałem terytorialnym. Będziemy rozmawiać z panią dyrektor DOW NFZ Wiolettą Niemiec, żeby wyjaśnić, z czego wynika taki podział obszarowy w tym roku – mówi zaniepokojona wicestarosta Alicja Synowska.

  Podział nie jest korzystny dla pacjentów ze Świebodzic. W nagłych przypadkach w nocy czy w dniach wolnych od pracy mogli oni do tej pory liczyć na pomoc świdnickiego pogotowia. Co będzie teraz? – Jeśli Wałbrzych nie otworzy ambulatorium w Świebodzicach, każdy pacjent ze Świebodzic będzie musiał w nagłych przypadkach jechać do wałbrzyskiego pogotowia i tam oczekiwać pomocy lekarskiej. – wyjaśnia Zbigniew Okarmus, dyrektor Wydziału Zdrowia świdnickiego starostwa.

  W tej chwili trwa spotkanie wicestarosty Alicji Synowskiej, dyrektora Wydziału Zdrowia Zbigniewa Okarmusa i dyrektora świdnickiego pogotowia Zbigniewa Kołodziejczyka. -„Nie zostawimy tej sprawy bez wyjaśnienia.” – mówią zgodnie. Dalsze informacje po spotkaniu.

  Swoją interwencję zapowiada także pochodząca ze Świebodzic poseł Anna Zalewska. – To jakaś absurdalna pomyłka! – mówi ze zdumieniem. – Wyroki NFZ są niezbadane i pozbawione logiki, nie mówiąc o kompletnym lekceważeniu pacjentów. mieszkańców Świebodzic czeka koszmar. Na pewno tak tej sprawy nie zostawię.

  opr. asz

  Poprzedni artykułRajd z wybijaniem szyb
  Następny artykułWymusił pierwszeństwo [FOTO]