Policja podsumowuje 2010 – było lepiej

  2


  2010 rok to dla mieszkańców powiatu świdnickiego mniej przestępstw, mniej wypadków drogowych oraz mniej osób, które w nich zginęły. Dla policjantów to codzienna służba, a co za tym idzie wzrost wykrywalności w ujawnianiu przestępstw narkotykowych, gospodarczych i korupcyjnych.

  13 stycznia w Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy podczas odprawy służbowej podsumowano stan bezpieczeństwa na terenie powiatu świdnickiego. Oprócz kierownictwa Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy w spotkaniu wziął udział Komendant Wojewódzki Policji nadinsp. Zbigniew Maciejewski, Prokurator Rejonowy w Świdnicy – Marek Rusin, Starosta Powiatu Świdnickiego – Zygmunt Worsa, Prezydent Miasta Świdnica Wojciech Murdzek, wójt Gminy Świdnica – Teresa Mazurek.

  W ubiegłym roku na terenie powiatu świdnickiego odnotowano 106 przestępstw mniej niż w roku 2009, przy jednoczesnym wzroście skuteczności ścigania ich sprawców przez policję.
  Policjanci z garnizonu świdnickiego realizując aktywnie swoje zadania ujawnili w minionym roku więcej przestępstw narkotykowych, gospodarczych i korupcyjnych.

  • Przestępstwa gospodarcze w 2009 roku – 246, rok 2010 to 279 przestępstw,
  • korupcja w 2009 – 33 ; 2010 – 42 przestępstwa,
  • narkotyki w 2009 – 116 ; 2010 – 122 przestępstwa narkotykowe.
   Policjanci odnotowali spadek uszkodzeń mienia z 373 do 304, przy jednoczesnym wzroście wykrywalności tych przestępstw.

  W roku 2010 na terenie powiatu świdnickiego doszło do 133 wypadków drogowych, w których 175 osób zostało rannych a 13 osób zginęło. Rok 2010 to znaczne ograniczenie zdarzeń drogowych i ich tragicznych skutków. Rok 2009 to 140 wypadków, 214 rannych oraz 21 zabitych.

  Jeżeli chodzi o przestępstwa popełniane przez nieletnich, w tej dziedzinie również odnotowano wzrost. W roku 2009 na terenie powiatu nieletni popełnili 418 przestępstw, natomiast w 2010 roku 472 przestępstwa.

  W ubiegłym roku policjanci wyjaśnili wiele poważnych przestępstw i trudnych spraw.

  Rozwiązali sprawę zabójstwa mieszkańca Strzegomia, gdzie zatrzymanych zostało 3 mężczyzn. 28 kwietnia podjęte przez policjantów ze Świdnicy i Strzegomia czynności pozwoliły na zatrzymanie dwóch mężczyzn mieszkańców powiatu świdnickiego podejrzewanych o pozbawienie życia zaginionego. Następnego dnia na terenie powiatu świdnickiego przy udziale psa odnalezione zostało ciało zaginionego 32-latka. 2 maja na lotnisku w Krakowie został zatrzymany trzeci ze sprawców zabójstwa. Za czyn, którego się dopuścili grozi im kara dożywotniego więzienia.

  Pod koniec roku policjanci ustalili i zatrzymali sprawców kradzieży samochodów oraz ujawnili dziuple , w których znajdowały się części skradzionych samochodów. Ujawnili na terenie powiatu świdnickiego miejsca przechowywania pojazdów i części samochodowych pochodzących z kradzieży. W pomieszczeniach gospodarczych znajdowało się kilkadziesiąt silników samochodowych, skrzynie biegów, komplety foteli samochodowych, wyposażenia wnętrza, radioodtwarzacze samochodowe, pocięta karoseria samochodów VW, BMW. Skoda, Audi, Subaru. Szacunkowa wartość zabezpieczonych przedmiotów może wynieść nawet 1,5 miliona złotych.

  Policjanci odzyskali w całości dwa samochody: VW Caddy oraz VW Touran, których wartość szacowna jest na ok. 100 tysięcy złotych. Ponadto funkcjonariusze ujawnili samochód, w którym znajdował się alkohol niewiadomego pochodzenia w ilości 400 litrów oraz ok. 500 kilogramów tytoniu. Policjanci zatrzymali w tej sprawie czterech mężczyzn w wieku od 18 do 29 lat, podejrzewanych o paserstwo, pomoc w zbyciu i ukryciu zabezpieczonych części pojazdów oraz inne przestępstwa. Wszyscy zatrzymani zostali już doprowadzeni do sądu. Wobec nich zastosowane zostały areszty tymczasowe na okres 3 miesięcy.
  Zatrzymanym mężczyznom grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

  W nocy 25 grudnia br. świdniccy policjanci zatrzymali trzech młodych mężczyzn, którzy usiłowali skraść samochód osobowy marki Volkswagen Caddy z Osiedla Młodych. Okazali się nimi mieszkańcy ościennego powiatu w wieku od 25 do 33 lat. Dwóch z nich w przeszłości było karanych za popełnienie podobnych przestępstw na terenie kraju. W trakcie wykonywanych czynności funkcjonariusze ustalili, że w okresie od listopada bieżącego roku do momentu zatrzymania sprawcy brali udział w kradzieży siedmiu i usiłowaniu kradzieży dwóch pojazdów z terenu powiatu świdnickiego. Najczęściej kradzione były dwie marki pojazdów: Volkswagen i Audi. Realizując sprawę policjanci odzyskali samochód marki Audi skradziony w nocy z 24 na 25 grudnia br. z terenu Gminy Żarów. Szczęśliwy właściciel odzyskanego samochodu, obywatel Niemiec, wróci własnym pojazdem do domu. Decyzją Sądu Rejonowego w Świdnicy dwóch sprawców zostało aresztowanych na okres trzech miesięcy.

  Kolejna sprawa jaką prowadzili policjanci to kradzież antyków. W sierpniu 2010 roku na terenie Gminy Marcinowice nn sprawcy dokonali włamania do pomieszczeń magazynowych, z których skradli meble /antyki/ wartości blisko 70 tys. złotych W trakcie prowadzonych czynności policjanci z pionu kryminalnego ustalili i zatrzymali 2 sprawców kradzieży oraz w całości odzyskali skradzione mienie, które przekazali właścicielowi.
  Policjanci z pionu Przestępczości Gospodarczej prowadzili czynności dotyczące korupcji w służbie zdrowia. Na podstawie zebranych materiałów przedstawili 168 zarzutów lekarzowi z terenu Świdnicy.

  Policja świdnicka ma wyznaczone zadania, które ujęte są w priorytetach Komendanta Głównego Policji. Priorytety wyznaczają również mieszkańcy powiatu świdnickiego, na podstawie badań ankietowych przeprowadzonych na przełomie grudnia 2010 / stycznia 2011 roku. Z analizy przedmiotowych badań wynika, że mieszkańcy widzą poprawę bezpieczeństwa w takich działach jak:

  • poprawa stanu oświetlenia,
  • zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży,
  • zwiększenie liczby patroli policyjnych,
  • systemu obserwacji w miejscach zagrożonych przy pomocy kamer.

  Ponadto wynika, że najbardziej uciążliwymi zjawiskami dla społeczności lokalnej jest:

  • chuligaństwo i wandalizm,
  • pobicia i rozboje,
  • spożywanie alkoholu w miejscach publicznych,
  • nietrzeźwi kierowcy.

  W ten sposób mieszkańcy wskazują nam kierunki działań, które spowodują ograniczenie i likwidację negatywnych sytuacji.
  Rok 2010 był rokiem poprawy stanu bezpieczeństwa mieszkańców powiatu świdnickiego odnosząc to do dwóch obszarów: ograniczenia przestępczości i wzrostu skuteczności Policji świdnickiej.

  Katarzyna Czepil

  Oficer Prasowy KPP w Świdnicy

  Poprzedni artykułŁatanie na miejskich drogach
  Następny artykułŚwidnica – kolorowe miasto [VIDEO]