Pacjenci nie odejdą z kwitkiem?

  0

  Niedawno pisaliśmy o problemach z kontraktami dla kilkunastu przychodni w powiecie świdnickim i poradni ambulatoryjnych w szpitalu Latawiec. Wczoraj z dyrektorką wrocławskiego NFZ Wiolettą Niemiec spotkali się przedstawiciele powiatu – wicestarosta Alicja Synowska i dyrektor wydziału zdrowia Zbigniew Okarmus. – Ustalenia przynoszą dobre informacje dla pacjentów – zapewnia rzeczniczka starostwa Monika Żmijewska.

  Udało się rozwiązać ogromny problem ze świadczeniami pielęgniarek szkolnych i higienistek. Od stycznia żaden ze świadczeniodawców, sprawujący opiekę pielęgniarską w szkołach na terenie powiatu, nie miał kontraktu na te świadczenia. A wszystko przez niedostosowanie gabinetów pielęgniarskich do wymogów ministerialnych. Mówiły one m.in., że gabinety szkolnych pielęgniarek i higienistek muszą mieć co najmniej 12 m ² i dostęp do bieżącej wody. Fundusz zaczął je egzekwować od stycznia br. Od tego roku bowiem, takie punkty działające w szkołach, znajdą się w rejestrze wojewody i pod opieką SANEPID-u, który będzie je kontrolował. – W związku z niezakontraktowaniem na terenie całego powiatu świadczeń pielęgniarek szkolnych dyrektor NFZ zgodziła się warunkowo na zawarcie umów łącznie z zapłatą za świadczenia od stycznia br. Będzie jednak wyznaczony nowy termin na dostosowanie gabinetów pielęgniarskich do obowiązujących wymogów. – mówi wicestarosta Alicja Synowska.

  Bardzo ważne były także rozmowy dotyczące innych niezakontraktowanych poradni specjalistycznych w powiecie świdnickim, dla których ogłoszono konkursy uzupełniające (po interwencjach pisemnych i telefonicznych powiatu). Jest więc szansa na uruchomienie:

  – poradni urazowo – ortopedycznej ( Świdnica)

  – nefrologicznej (Świdnica)

  – chirurgii ogólnej (Strzegom, Świebodzice)

  – ginekologiczno-położniczej ( Świebodzice, Jaworzyna Śląska)

  – Zabiegamy także o uruchomienie dwóch zupełnie nowych poradni: hematologicznej oraz chirurgii naczyniowej. Nie było ich do tej pory w naszym powiecie. Jeśli uda nam się znaleźć lekarza, który będzie przyjmował pacjentów trzy razy w tygodniu, to temat zakontraktowania poradni hematologicznej na pewno powróci. Jeśli chodzi o poradnię chirurgii naczyniowej NFZ poinformuje nas, czy są środki na ten cel – wyjaśnia wicestarosta Alicja Synowska.

  Dyrektor NFZ we Wrocławiu obiecała także sprawdzić, dlaczego w tym roku zakontraktowano jedynie 16 poradni stomatologicznych w Świdnicy. W minionym roku kontrakty otrzymało bowiem aż 25 podmiotów. Będzie sprawdzona także sprawa braku kontraktu jedynej na terenie Gminy Świdnica poradni rehabilitacyjnej. – Cieszy nas deklaracja dyrektor NFZ Wioletty Niemiec o cyklicznych spotkaniach z przedstawicielami zajmującymi się służbą zdrowia naszego powiatu. Dzięki temu jest szansa, że na bieżąco będziemy rozwiązywać problemy powiatowej służy zdrowia. Dobrą informacją jest także zainteresowanie NFZ-tu kontraktem na rezonans magnetyczny. Jeśli tylko szpital takie urządzenie będzie posiadał – mówi Zbigniew Okarmus. – Wprawdzie nie wszystkie poradnie będą zakontraktowane, ale nie oznacza to, że pacjenci pozostają bez dostępu do specjalisty. Ten dostęp do specjalistycznych usług medycznych na terenie całego powiatu jest zabezpieczony – dodaje Monika Żmijewska.

  opr. asz

  Poprzedni artykułUparcie wciskał policjantom łapówkę
  Następny artykułPatcher pracuje pełną parą