Nneka, Amir, Reigo – jak świdniczanie nazywali dzieci w 2010

  4

  O 25% więcej urodzeń niż w roku poprzednim, z czego większość to chłopcy, minimalnie mniejsza ilość zgonów, o 21% mniej zawartych małżeństw – to główne dane świdnickiego Urzędu Stanu Cywilnego podsumowujące 2010 rok.

  W ubiegłym roku w świdnickim USC sporządzono 1.427 aktów urodzeń, z czego ponad 90% urodzeń miało miejsce w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym „Latawiec” w Świdnicy, niewielka część to akty urodzeń dzieci, które przyszły na świat zagranicą. 52 % noworodków, które przyszły na świat, to chłopcy (56 więcej niż dziewczynek). Ponad 30% noworodków to nowi mieszkańcy Świdnicy.

  Dla córek rodzice najczęściej wybierają imię Julia, a dla synów, podobnie jak w poprzednich latach – Jakub. mówi Dorota Puć-Pietrzykowska, kierownik USC i dodaje: Pojawiały się też imiona bardzo oryginalne m.in. Amir, Czcibor, Iwetta, Kornella, Leo, Milan, Nell, Nneka, Paskal, Reigo, Wiwiana, Zachary.

  W minionym roku zarejestrowano 900 zgonów, liczba ta zmniejszyła się o 2% w stosunku do roku 2009. Wśród zmarłych 52% to mężczyźni, 48 % stanowiły kobiety.

  Liczba małżeństw zawartych w ubiegłym roku na terenie Miasta Świdnicy, Gminy Świdnica i Gminy Marcinowice wyniosła 465. Z tego 46% małżeństw zostało zawartych przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego, pozostałe 54% to tzw. śluby konkordatowe (6% mniej niż w 2009 roku). 71% spośród świeżo upieczonych małżonków zawierało związek małżeński po raz pierwszy.

  W przypadku ponad 67 % par mężczyzna brał za żonę kobietę młodszą od siebie, 18% par to związki, w których kobieta wiązała się z młodszym mężczyzną, a 15 % par to małżeństwa zawierane między osobami w równym wieku. Największa różnica wieku pomiędzy małżonkami to 26 lat. Mimo że to zwykle panowie byli starsi od swoich wybranek, bywało również odwrotnie. W przypadku jednej z par to mężczyzna był o 12 lat młodszy od żony. Najstarsza osoba składająca oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński miała 82 lat. – informuje Dorota Puć-Pietrzykowska. W 2010 roku 23 pary małżeńskie zostały odznaczone medalami za długoletnie pożycie małżeńskie nadanymi przez Prezydenta RP. Nasz podziw wzbudziła para, która wytrwała w małżeństwie 63 lata i świętowała wspólnie z nami swój jubileusz.

  foto archiwum
  

  Poprzedni artykułKino Gdynia zaprasza
  Następny artykułJak reklamować wadliwy samochód?