Strona główna Magazyn Kuchnia Czary Penelopy: Pieczone pirożki czyli…

Czary Penelopy: Pieczone pirożki czyli…

1

inspiracje na „wieczór rosyjski”! Uwielbiam szukać nowych smaków, przepisów, poznawać kuchnie świata. Ukoronowaniem tych poszukiwań są  tematyczne spotkania kulinarne, jakie organizuję dla swoich przyjaciół. Na takich imprezach staram się, żeby wszystko było konsekwentnie przygotowane. Potrawy, trunki, desery oraz odpowiedni strój i muzyka. Takie przygotowania zabierają dużo czasu, ale jakaż jest satysfakcja, gdy goście długo wspominają wspólne biesiadowanie. Dodam, że zawsze informuję gości wcześniej, jaki będzie temat imprezy, żeby mogli również się przygotować.

W Sylwestra zorganizowałam wieczór rosyjski, traktując tym samym Sylwestra jako początek karnawału, (choć oczywiście karnawał rozpoczyna się szóstego stycznia). Przygotowałam bliny z śmietaną i kawiorem, pirożki, pielmienie, zupę szczi, jajka po carsku i dużo igristoje ;)) Celowo wybrałam takie menu, bowiem kasze, potrawy mączne, suszone grzyby i kiszone warzywa to podstawa kuchni rosyjskiej, wywodzącej się z kuchni staroruskiej. A dodatkowo szampan i kawior dały poczucie luksusu i Nowy Rok powitaliśmy niemal jak rosyjscy oligarchowie;))

Przepis jaki chcę Wam dziś zaproponować to rosyjskie pieczone pirożki ze śmietanowo-maślankowego ciasta.

Pirożki te nie mają nic wspólnego z polskimi pierogami. Jedynego podobieństwa można doszukiwać się w farszu.

Pieczone rosyjskie pirożki
(ok. 50 średniej wielkości pirożków)

Ciasto
550g mąki pszennej
170g śmietany 18%
80g maślanki
150g oleju
2 łyżeczki soli

Do posmarowania
1 jajko + 2 łyżki mleka

Składniki wymieszać w misce i zagniatać około 20 minut na gładkie, elastyczne ciasto. Uformować kulę, przykryć ściereczką i odstawić na ok. godzinę, by odpoczęło. Przygotowane ciasto jest bardzo miękkie, dobrze się wałkuje i skleja, a po upieczeniu jest chrupiące i miękkie.

Do pirożków przygotowałam dwa rodzaje farszu: ziemniaczano – serowy oraz mięsny. Można też zrobić farsz kapuściany, grzybowy, kapuściano- grzybowy, warzywny według własnych upodobań smakowych.

Farsz z ziemniaków i twarogu

120g twarogu
220g ugotowanych ziemniaków
1 duża, drobno posiekana cebula, podsmażona na łyżeczce masła
sól i pieprz do smaku

Twaróg i ziemniaki rozgnieść widelcem, wymieszać z cebulką i przyprawić.

Farsz z mięsa

200 g chudej ugotowanej wieprzowiny

100 g wołowiny

2 cebule

3 ząbki czosnku

1 łyżka masła

szczypta, cząbru, lubczyku, gałki muszkatołowej sól, pieprz

Mięso pokroić w kawałki i dwukrotnie przepuścić przez maszynkę.

Cebulę obrać, drobno posiekać i podsmażyć na maśle na jasnozłoty kolor. Czosnek obrać i rozetrzeć z 1 płaską łyżeczką soli.

Połączyć ze sobą wymienione składniki, dodać zioła, gałkę muszkatołową, osolić, doprawić pieprzem, po czym starannie wymieszać.

Taka ilość obu rodzajów farszu  idealnie wystarczyła mi na podaną porcję ciasta.

Wykonanie
Ciasto podzielić na 4 równe części, każdą część kolejno wałkować na grubość 3- 4 mm, (pozostałe części pozostawić pod przykryciem.)
Wycinać szklanką kółka o średnicy ok. 7 cm, lekko rozciągać palcami, nakładać solidną łyżeczkę farszu. Dokładnie sklejać brzegi, układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, przykrywać ściereczką
Posmarować jajkiem roztrzepanym z mlekiem, posypać makiem/sezamem.
Piec w piekarniku w temp. 180 stopni ok. 20-30 minut z termoobiegiem. Wyciągać, gdy są lekko zrumienione.

Upieczone pirożki można podawać na gorąco lub na zimno. Można je zamrozić. Rozmrażać w temperaturze pokojowej, ewentualnie odświeżyć przez ok. 10 minut w piekarniku w temp. 150 stopni.

Pirożki  idealnie smakują z gęstą, kwaśną  śmietaną lub gęstym jogurtem naturalnym (ja właśnie tak je podałam). Fantastycznie nadają się zarówno jako pyszna przekąska, jak też dodatek do pikantnego barszczu.

Penelopa Rybarkiewicz-Szmajduch

Poprzedni artykułCyganka prawdę ci powie!
Następny artykułTkanie życia: Magdalena i Andrzej Kucharscy