Budowę aquaparku poprowadzi Ryszard Wawryniewicz

  25

  Potwierdzają się podawane przez Swidnica24.pl nieoficjalne informacje (4 stycznia), kto poprowadzi najważniejszą inwestycję w Świdnicy w najbliższych latach. Jak informuje Stefan Augustyn, rzecznik UM, prezydent Wojciech Murdzek zamierza powierzyć poprowadzenie spółki Inwestycje Świdnickie byłemu wicestaroście Ryszardowi Wawryniewiczowi. Przytaczamy w całości oficjalny komunikat UM:

  Spółka Świdnicki Park Przemysłowy ma się zamienić w spółkę Inwestycje Świdnickie. Przekształcony podmiot zajmie się budową parku wodnego w Świdnicy. Wszystko wskazuje na to, że już latem rozpocznie się budowa. Uchwała zmieniająca ŚPP w Inwestycje Świdnickie trafi na najbliższą sesję Rady Miejskiej w Świdnicy, 28 stycznia.

  Takie podejście do realizacji inwestycji to nie nowość. Budowę parków wodnych w Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, czy też bliżej – po sąsiedzku – w Wałbrzychu, realizują właśnie spółki, których udziałowcem jest miasto. Nie przypadkiem samorządy posługują się tą metodą. Jest ona korzystna z punktu widzenia wskaźników budżetu oraz zwiększa szansę odzyskiwania podatku VAT zawartego w wynagrodzeniu płaconym wykonawcy robót budowlanych. Postanowiliśmy nie powoływać do życia nowej spółki miejskiej, lecz zmienić zakres działania już istniejącej. Dzięki temu oszczędzamy czas i pieniądze. Bierzemy także pod uwagę możliwość, że po pomyślnym zakończeniu przez Inwestycje Świdnickie pierwszego zadania, jakim jest aquapark, będziemy za ich pośrednictwem realizowali także inne duże i trochę nietypowe projekty. Stąd wzięła się proponowana nazwa spółki – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

  Samo przekształcenie spółki nie przesądza jeszcze o sposobie finansowania budowy parku wodnego. Rozpatrywanych było kilka różnych wariantów.

  Wybieramy najlepszą z trzech metod, co do których zalet byliśmy przekonani. Mieliśmy potwierdzenie ze strony wiarygodnych podmiotów, że są zainteresowane uczestnictwem w ich wdrożeniu. Wszystko wskazuje na to, że nasza spółka zaciągnie wieloletni kredyt inwestycyjny poręczony przez miasto. Wiemy, że przynajmniej jeden bank gotowy jest pożyczyć pieniądze na korzystnych warunkach. Między innymi roczna spłata nie będzie przekraczała 5 mln zł. Bardzo możliwe, że pojawi się więcej konkurencyjnych ofert, ponieważ finansowego partnera wybierzemy w drodze przetargu. Z punktu widzenia mieszkańców najważniejsze jest, że posiadamy już pozwolenie na budowę, a Inwestycje Świdnickie, błyskawicznie po podjęciu uchwały na najbliższej sesji Rady Miejskiej, będą przygotowane do przeprowadzenia przetargu. Po wyłonieniu instytucji finansującej budowę możliwe już będzie wyłonienie generalnego wykonawcy inwestycji. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, rozpoczęcie budowy nastąpi w okolicach czerwca lub lipca tego roku – cieszy się Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.

  Poprowadzenie inwestycji będzie skomplikowane. Nie wystarczy, że spółka doprowadzi tylko do wybudowania obiektu. Musi także przygotować uruchomienie aquaparku i jego funkcjonowanie w taki sposób, aby zarabiał na swoją działalność. Kierowanie Inwestycjami Świdnickimi prezydent zamierza powierzyć Ryszardowi Wawryniewiczowi, który obecnie pracuje nad przygotowaniem pracy nowej spółki. Ryszard Wawryniewicz jest znanym samorządowcem. W ostatnich latach pełnił funkcję wicestarosty i dokończył zagrożoną budowę szpitala „Latawiec” oraz doprowadził do rozpoczęcia budowy przez powiat świdnicki szkoły specjalnej przy ul. Parkowej.

  Stefan Augustyn

  Rzecznik Prasowy UM Świdnica

  Poprzedni artykułUwaga! Na drogach ślisko
  Następny artykułPsy szczekają, karawana idzie dalej…