Wyjątkowe odznaczenie

  0

  Nieczęsto takie odznaczenia trafiają na piersi ludzi, bo i nieczęsto takich ludzi jeszcze się spotyka. Zarząd Główny Stowarzyszenia Dzieci Wojny w Łodzi postanowił wyróżnić mieszkankę  gminy Dobromierz i odznaczyć ją Złotym Krzyżem Stowarzyszenia Dzieci Wojny. Mowa o pani Julii Kołosowskiej, dla której Koło Gospodyń Wiejskich w Roztoce, którego jest członkinią, zorganizowało specjalne przyjęcie.

  W spotkaniu uczestniczyli także: Wójt Jerzy Ulbin, Przewodnicząca Rady Gminy Danuta Świerk. Wójt nie krył wyrazów uznania i szacunku dla Pani Julii. Powiedział też, że tacy ludzie to żywa lekcja historii i patriotyzmu. Nie zabrakło także gratulacji, życzeń, kwiatów i upominku od władz lokalnych oraz specjalnego tortu.

  Nie brakowało także łez wzruszenia, których nie kryła Pani Julia, tym bardziej, że spotkanie było dla niej prawdziwą niespodzianką.

  Julia Kołosowska jest porucznikiem Wojska Polskiego w stanie spoczynku. Mimo dostojnego wieku, 82 lata, do dziś nie zapomina o najmłodszych – wiele razy opowiadała szkolnej młodzieży o swoich wojennych przeżyciach. O kilku z nich opowiedziała także podczas poniedziałkowego spotkania. To jednak nie wszystko – oprócz wspomnień recytowała także wiersze, których zna niezliczoną ilość oraz śpiewała pieśni patriotyczne przy akompaniamencie saksofonu w wykonaniu Anety Brody.

  Stowarzyszenie Dzieci Wojny powstało w 1975 roku. Jego członkami mogli zostać wszyscy, którzy 9 maja 1945 r. nie mieli ukończonych 18 lat życia. Powstanie Stowarzyszenia i jego działalność spowodowały duże zainteresowanie różnych środowisk dzieci okresu wojny. Przystępowały do niego tysiące osób. Powstawały zalążki oddziałów terenowych. Kiedy Stowarzyszenie uzyskało osobowość prawną, powoływane były te oddziały niemal we wszystkich miastach wojewódzkich, a nawet w gminach i wioskach.

  Poprzedni artykułPolicja: w święta więcej pracy
  Następny artykułSpalamy kalorie