Wspólnota Samorządowa i PO razem w Radzie Miejskiej

  32

  Rada Miejska VI kadencji oficjalnie zaczęła pracę. I sesję prowadzi radny senior Janusz Szalkiewicz. Ślubowanie złożyło podczas I sesji 22 z 23 radnych. Na sali zabrakło Wojciecha Murdzka, jeszcze prezydenta miasta, którego nieobecność tłumaczy oficjalny komunikat rzecznika UM Stefana Augustyna:

  Prezydent nie mógł pojawić się na sesji Rady Miejskiej i złożyć ślubowania. Niedoskonałe prawo nie przewiduje dobrego rozwiązania w zaistniałej sytuacji. Gdyby Wojciech Murdzek dokonał ślubowania zakończyłby pracę jako prezydent, a to oznacza paraliż decyzyjny nie tylko w skali urzędu, ale całego miasta. Nie miałby kto przez najbliższych kilka dni podejmować decyzji w wielu sprawach m. in. dotyczących pomocy społecznej czy bezpieczeństwa mieszkańców. Prezydent jest odpowiedzialną osobą, dlatego podjął taką decyzję. W podobnej sytuacji jest ponad 700 samorządowców w Polsce, którzy nie zostali wybrani w I turze wyborów. Jednocześnie Wojciech Murdzek zapowiedział, że przy wsparciu samorządowców z Sudeckiego Konwentu Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów, zaapeluje do ustawodawcy o zmianę prawa, by podobne sytuacje nie miały już miejsca.

  Obok ślubowania najważniejsze punkty to wybór przewodniczącego RM i wiceprzewodniczących. Ireneusz Pałac, który od chwili ślubowania na radnego nie jest już wiceprezydentem, zaproponował w imieniu 13 radnych wprowadzenie do programu obrad uchwały, zmieniającej statut miasta. Nowość miałaby dotyczyć ustanowienia 3 wiceprzewodniczących, co pozwoliłoby zaspokoić ambicje wszystkich klubów. Ten projekt czeka jeszcze na głosowanie. Ostatecznie stanęło na tym, że wybrany zostanie podczas dzisiejszych obrad 1 wiceprzewodniczący. Prawie stanęło, bo rozpętała   się dyskusja, dlaczego zgodnie z obowiązującym statutem wiceprzewodniczących nie może być wybranych  2 wiceprzewodniczących. Radni SLD krzyczeli o manipulacji. Jak poinformował radca prawny, drugi wiceprzewodniczący może zostać wybrany na kolejnej sesji.

  Pewna jest natomiast pierwsza koalicja (przynajmniej na początek). Mimo ostrej walki w kampanii wyborczej  umowę zawarły dotychczas rywalizujące Wspólnota Samorządowa i Platforma Obywatelska. To razem daje siłę 13 głosów i większość w Radzie. W zamian PO otrzymuje funkcję przewodniczącego RM. Zaproponowano tylko 1 kandydaturę – Joanny Gadzińskiej(PO). Radna przyjęła propozycję i jej wybór został przegłosowany w tajnym głosowaniu – 12 głosów za, 10 przeciw. Można się domyślać, że przeciwne wyborowi były kluby SLD i PiS. Uchwała o wyborze przewodniczącej może zostać jednak uchylona przez wojewodę, ponieważ głos na siebie oddała sama zainteresowana. jeśli tak się stanie, głosowanie trzeba będzie powtórzyć. Skąd takie decyzje i komplikacje już na I sesji? WS i PO mają w tej chwili tylko 12 głosów. Gdyby Joanna Gadzińska nie głosowała, nie byłoby wymaganej w tym przypadku większości. Trwa walka o pozyskanie jak największych wpływów w Radzie.

  Poza koalicją jest klub radnych Prawa i Sprawiedliwości, przede wszystkim – jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, z powodu zbyt wysokich żądań. Rozmowy jednak trwają i niewykluczone, że będzie powtórka z poprzedniej kadencji, czyli koalicja WS-PO-PiS. SLD z pięcioma radnymi pozostaje w opozycji. Nie wiadomo, jak długo przetrwają sojusze. Rafał Ząbczyk z PO i Ireneusz Pałac z WS zgodnie twierdzą, że do uzgodnienia zostało jeszcze „zgranie” programów.

  Obrady sesji od godziny 12.55 prowadzi nowa przewodnicząca RM Joanna Gadzińska. W tej chwili trwa przygotowanie do tajnego głosowania na wiceprzewodniczącego. W głosowaniu wzięło udział 20 radnych, zrezygnowali kandydaci na wiceprzewodniczących. Na kandydata Wspólnoty Samorządowej Lesława Podgórskiego głosowało 12 radnych, na kandydata Prawa i Sprawiedliwości Mariusza Barcickiego głosowało 8. Wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Świdnicy został Lesław Podgórski.

  W ostatnim punkcie obrad 11 głosami za przy 10 wstrzymujących się przegłosowano uchwałę o zmianie statutu. Projekt na początku sesji zaproponował Ireneusz Pałac. Zgodnie ze zmianą będzie 3 wiceprzewodniczących RM. Już dziś radny SLD Janusz Solecki gromko zapowiedział, że jego klub nie chce żadnego wiceprzewodniczącego, a radny Adam Markiewicz, też SLD, podsumował zmianę – „Gdzieś to przeczytałem, że po czynach ich poznacie, a na razie są tylko słowa o dobrych intencjach, a czyny temu przeczą.”

  W Świdnicy wybrano 23 radnych:
  ·    8 osób do rady wprowadziła Wspólnota Samorządowa: Andrzej Dziedzic, Grażyna Ciążeńska, Tadeusz Grabowski, Bogumiła Murdzek, Zofia Skowrońska-Wiśniewska, Wojciech Murdzek, Ireneusz Pałac, Lesław Podgórski;
  ·    6 osób Sojusz Lewicy Demokratycznej: Julitta Stefańska-Broda, Adam Markiewicz, Beata Moskal-Słaniewska, Janusz Solecki, Janusz Szalkiewicz, Władysław Wołosz;
  ·    5 osób Platforma Obywatelska: Joanna Gadzińska, Krzysztof Grudziński, Teresa Świło, Rafał Ząbczyk, Wiesław Żurek;
  ·    4 osoby Prawo i Sprawiedliwość: Mariusz Barcicki, Robert Garstecki, Wojciech Kielka, Krzysztof Lewandowski,

  Poprzedni artykułPalikot dla Swidnica24.pl: Clown to bardzo dobry pomysł
  Następny artykułTiR blokuje drogę na Żarów