„Niedługo będziemy czcić spotkania sprzątaczek”

  42

  – To jest dalsze upolitycznianie! Niedługo będziemy czcić nawet spotkania sprzątaczek! Ja nie będę tego czcił – tak radny Adam Markiewicz z SLD zareagował podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej na propozycję radnego Tadeusza Grabowskiego ze Wspólnoty Samorządowej, by przed rozpoczęciem obrad minutą ciszy uczcić pamięć ofiar Grudnia 1970 roku (40 rocznica) i ofiar stanu wojennego (29 rocznica). Czy czcić czy nie, nad tym pomysłem nawet chciano głosować, ostatecznie padła propozycja, by wstał ten, kto zechce. Adam Markiewicz, Janusz Szalkiewicz i Janusz Solecki wyszli z sali. Nie wstali Julitta Stefańska-Broda, Beata Moskal-Słaniewska i Władysław Wołosz.

  Czy zastanowił się nad niestosownością swojej wypowiedzi, czy kierowały nim inne powody, Adam Markiewicz pod koniec sesji wydał oświadczenie, w którym Klub Radnych SLD stwierdza, że propozycja radnego Grabowskiego była nie na miejscu i zmuszała wszystkich do określonych działań. W oświadczeniu padły również słowa o tym, że ofiar w historii było wiele jak choćby podczas przewrotu majowego z 1926 roku czy Powstania Warszawskiego. Zdaniem radnych SLD nie wolno zawłaszczać historii na potrzeby jednej opcji. Adam Markiewicz odczytał również słowa o tym, że miał nadzieję, że tu najważniejsze będą sprawy miasta.

  Zofia Skowrońska-Wisniewska podsumowała – nikomu nic się nie stanie, jeśli na chwilę zamilknie i uczci pamięć ludzi, którzy zginęli. A jak ktoś nie chce, to przecież nikt go nie zmusi.

  Agnieszka Szymkiewicz

  Poprzedni artykułTeresa Mazurek oficjalnie wójtem gminy Świdnicy
  Następny artykułRihanna w MUNDO [KONKURS]