Nie boją się bólu i cierpienia

  2

  Mają po 16, 17 lat. Mogliby spotykać się z przyjaciółmi, serfować w sieci, oglądać kolejne seriale. Zamiast przyjemności wybierają marsz przez całe miasto, by bez względu na pogodę dotrzeć do szpitala przy ulicy Leśnej. I przez kilka godzin towarzyszyć i wspierać tych, którzy cierpią, boją się operacji , czasem tygodniami są przykuci do łóżka. 14 młodych wolontariuszy, głównie uczniów Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych, za całoroczną bezinteresowną pomoc  zostało uhonorowanych dyplomami i drobnymi prezentami.

  Zdecydowanie więcej jest dziewcząt niż chłopców. – Myślę, że płeć nie jest tu ważna, a wrażliwość – przekonuje Dawid, uczeń II klasy Technikum Gastronomicznego w ZSTH, w przyszłości właściciel własnej restauracji (za marzenia trzymamy kciuki!) – Najważniejsza jest cierpliwość i spora dawka pozytywnej energii, którą można przekazać pacjentom szpitala. Niektórzy chcą po prostu porozmawiać o czymkolwiek, poczuć obecność i zainteresowanie innej osoby. Do wielu rodzina zagląda rzadko albo wcale. Czasem proszą o drobną pomoc, zwłaszcza przyszłe mamy czekające na poród.  Z przyjemnością biegam po słodycze do sklepiku. Jestem wśród chorych raz w tygodniu przez kilka godzin i dla mnie samego to bardzo ważny czas.

  – Te rozmowy, obecność tych młodych ludzi mają ogromną wartość w procesie leczenia – zgodnie twierdzą Małgorzata Tomala, naczelna pielęgniarka, i dyrektor Jacek Domejko. – Stan psychiczny jest nie mniej ważny od ordynowanych leków. Za zorganizowanie wolontariatu dziękowali Elżbiecie Dudziak, szefowej  Ligi Kobiet Polskich w Świdnicy. To ona zachęciła młodzież do poświęcania czasu. Niezmiennie od roku w szpitali działa  grupa 14 osób, a podczas dzisiejszej skromnej uroczystości pojawiło się co najmniej drugie tyle kolejnych chętnych.

  Wolontariusze wyróżnieni dyplomami: Joanna Adamczyk, Piotr Parobiec, Ewa Brzegowy, Barbara Koba, Dawid Sobczyk, Katarzyna Szymonek, Weronika Strugalska, Anna Wawlik, Marcelina Golusik, Patryk Wojciechowski, Katarzyna Urbaniak, Ewa Korczyńska, Agnieszka Kubas, Anita Bigus

  [photospace]

  Poprzedni artykułZagraj w Kalambury!
  Następny artykułWygraj bilety na mecz