Nie będzie obwodnicy?

  18

  Kolejne petycje trafiły i jeszcze trafią do ministra infrastruktury w sprawie obwodnicy południowej dla Świdnicy. Bój o niespełna 13 – kilometrową drogę trwa 10 lat i wydawało się, że szczęśliwy finał jest blisko. Tymczasem trasy nie ma w wieloletnim planie rozbudowy dróg krajowych na lata 2011-2015. Jeśli się w nim nie znajdzie, projekt zostanie przekreślony najmarniej na kolejną dekadę.

  Podczas dzisiejszej sesji radni zostali poproszeni o podpisanie się pod petycją do ministra. Wcześniej wniosek wraz z długim uzasadnieniem wysłał prezydent miasta. Prośba o wsparcie starań trafi także do parlamentarzystów ziemi wałbrzyskiej. Bez wpisania naszej obwodnicy do planu państwa na najbliższe 5 lat, będziemy w punkcie wyjścia. Największe zagrożenie to utrata decyzji środowiskowej, która uprawomocniła się w połowie lutego 2010 roku. Będzie ważna tylko przez 4 lata. Bez niej nie można zrobić nic, a uzyskanie nowej może zając wobec bardziej rygorystycznych przepisów nawet 3 lata.

  Nadzieję na budowę południowej obwodnicy rozbudziły deklaracje szefa dolnośląskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad, który deklarował wsparcie. Na wszelki wypadek Wspólnota Samorządowa zbierała podpisy pod petycją do ministerstwa (w sumie ponad 3 tysiące). Wydawało się, że sprawy nabiorą tempa  wraz z decyzją na poziomie województwa o budowie obwodnicy zachodniej. Pieniądze na ten odcinek są, prace mają ruszyć już na wiosnę. Trwa także budowa łącznika autostradowego. W Świdnicy wszyscy, bez względu na opcję polityczną są zgodni, że do kompletu brak tylko obwodnicy południowej w przebiegu krajowej 35-tki. Wszystkie te drogi razem pozwoliłyby wyeliminować większość ciężkiego transportu z miasta, a zwłaszcza z przeciążonych ulic Zamenhofa i Esperantystów. Ani miasta, ani województwa nie stać na budowę obwodnicy. Jej koszt szacowany jest na 470 milionów złotych.

  Świdniczanie nie są jedynymi, którzy piszą petycje do ministra infrastruktury. Plan rozbudowy dróg krajowych został okrojony w całej Polsce ze względu na brak środków. „Wycięto” z niego m.in. obwodnicę Krakowa.

  asz

  Poprzedni artykułSezon na wyprzedaże także w …
  Następny artykułNowy przystanek MPK