Kolejna sesja z awanturą

  19

  Od dwóch godzin młócimy siano i nie wiem po co – denerwował się radny SLD Adam Markiewicz, gdy już chyba wszyscy zgubili wątek najdłuższej dyskusji podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w tym roku. Zapomniał tylko, że awanturę rozpętał jego klubowy kolega, Janusz Solecki. O co poszło? Jak wybrać przewodniczących stałych komisji rady…

  Dla niewtajemniczonych słowo wyjaśnienia. Między sesjami 6 komisji omawia szczegółowo projekty uchwał, a od ich opinii w znacznej mierze zależy, czy zostaną przyjęte na sesjach. Poprzez te komisje radni mają duży wpływ na ostateczny kształt uchwał. Przewodniczący są w zasadzie potrzebni do organizowania pracy tychże komisji. Tymczasem okazało się, że sposób ich wybrania wzbudził ogromne kontrowersje, łącznie z zarzutami o łamanie podstawowych praw demokracji. A łamać oczywiście miała rządząca większość, czyli Wspólnota Samorządowa i Platforma Obywatelska, które zaproponowały do tych funkcji konkretne osoby z praktycznie wszystkich opcji. Rozmowa z przywoływaniem historii od pierwszej kadencji i wzajemne przytyki zajęły mnóstwo czasu. Część radnych optowała za jak najszybszym wyborem, by zdążyć przed sesją budżetową. Radna Beata Moskal-Słaniewska zaproponowała, by z wyboru podczas dzisiejszych obrad w ogóle zrezygnować i zwołać kolejną sesję w tej sprawie za tydzień. Po to, by komisje we własnym gronie się naradziły i wskazały przewodniczącego. Wniosek w głosowaniu upadł. Przeszedł natomiast wniosek radnego Rafała Ząbczyka, by nie wybierać  przewodniczących komisji rewizyjnej i komisji spraw społecznych. Obie nie muszą się wypowiadać w sprawie budżetu i tu z wyborem nie trzeba się spieszyć – argumentował radny. Ostatecznie uchwałę o przewodniczących 4 komisji stałych Rada Miejska przyjęła. Większością 15 głosów przy 6 wstrzymujących się funkcje te objęli:

  Komisja Budżetu i Finansów – Bogumiła Murdzek Wspólnota Samorządowa

  Komisja Oświaty – Krzysztof Lewandowski Prawo i Sprawiedliwość

  Komisja Kultury, Sportu i Współpracy Międzynarodowej – Wojciech Kielka Prawo i Sprawiedliwość

  Komisja Rozwoju Gospodarczego i Infrastruktury – Rafał Ząbczyk Platforma Obywatelska

  Jeszcze przed zakończoną szybkim głosowaniem awanturą radni w swoje szeregi przyjęli 2 nowe osoby – Michała Ossowskiego i Michała Kuliga, którzy mandaty objęli jako kolejni z listy po wygaszeniu mandatów prezydenta Wojciecha Murdzka i jego zastępcy Ireneusza Pałaca. Przyjęto także uchwałę wprowadzająca zmiany do budżetu 2010 roku, polegające na przeniesieniu na rok następny ponad 2 milionów złotych. To środki na inwestycje, które głównie z powodu warunków pogodowych (ale też innych, niezależnych od miasta przyczyn) nie mogą być zakończone w 2010 roku.

  Niestety, można było odnieść wrażenie, że radni nie tylko nie zamierzają się dogadać, ale także pracują w kompletnym chaosie. Nowemu prezydium Rady wyraźnie brakuje doświadczenia. Na zakończenie sesji powrót do dawnego, sprawdzonego zwyczaju zaproponowała radna Julitta Stefańska-Broda. Chodzi o organizowanie przed każdą sesją  konsultacji prezydium z przewodniczącymi klubów. Zdaniem radnej to szansa na poprawę tempa i ukrócenie politycznych dyskusji. Przewodnicząca RM Joanna Gadzińska zadeklarowała na razie, że propozycję rozważy.

  Skład osobowy stałych komisji Rady Miejskiej w Świdnicy.

  Komisja Rewizyjna

  1. Grażyna Ciążeńska
  2. Robert Garstecki
  3. Tadeusz Grabowski
  4. Wiesław Żurek

  Komisja Budżetu i Finansów

  1. Grażyna Ciążeńska
  2. Krzysztof Lewandowski
  3. Adam Markiewicz
  4. Bogumiła Murdzek
  5. Lesław Podgórski
  6. Zofia Skowrońska-Wiśniewska
  7. Janusz Solecki
  8. Julitta Stefańska-Broda
  9. Rafał Ząbczyk

  Komisja Oświaty

  1. Andrzej Dziedzic
  2. Wojciech Kielka
  3. Michał Kulig
  4. Krzysztof Lewandowski
  5. Adam Markiewicz
  6. Michał Ossowski
  7. Zofia Skowrońska-Wiśniewska

  Komisja Kultury, Sportu i Współpracy Międzynarodowej

  1. Mariusz Barcicki
  2. Andrzej Dziedzic
  3. Krzysztof Grudziński
  4. Wojciech Kielka
  5. Beata Moskal-Słaniewska
  6. Władysław Wołosz
  7. Rafał Ząbczyk
  8. Wiesław Żurek
  9. Teresa Świło

  Komisja Rozwoju Gospodarczego i Infrastruktury

  1. Tadeusz Grabowski
  2. Krzysztof Grudziński
  3. Michał Ossowski
  4. Lesław Podgórski
  5. Janusz Solecki
  6. Julitta Stefańska-Broda
  7. Janusz Szalkiewicz
  8. Teresa Świło
  9. Rafał Ząbczyk

  Komisja Spraw Społecznych i Bezpieczeństwa

  1. Mariusz Barcicki
  2. Robert Garstecki
  3. Michał Kulig
  4. Beata Moskal-Słaniewska
  5. Bogumiła Murdzek
  6. Janusz Szalkiewicz
  7. Władysław Wołosz

  [photospace]

  Poprzedni artykułNasza droga zima!
  Następny artykułSezon na wyprzedaże także w …