Danuta Kuroń odbierze w Świdnicy Order Uśmiechu

  2

  W piątek 17 grudnia 2010 roku Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu Marek Michalak w Świdnicy (godz. 17, Hotel Park) odznaczy Orderem Uśmiechu Prezes Fundacji Pomoc Społeczna SOS Danutę Kuroń. Uroczystość będzie miała miejsce podczas wigilii z dziećmi, podopiecznymi Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych „SERCE”.

  Danuta Kuroń wychowała się na warszawskim Żoliborzu, maturę zdała w Liceum Sióstr Niepokalanek w Szymanowie. W latach 70. związana ze środowiskiem lubelskich „Spotkań”. Po strajkach sierpniowych w 1980 roku współorganizowała wydawanie Biuletynu Informacyjnego NSZZ „Solidarność” w Regionie Środkowo-Wschodnim, a po rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” organizowała prasę, wydawnictwo i wszechnicę wiejską oraz sieć bibliotek dla rolniczych struktur związkowych. W tym czasie powstał program uniwersytetu ludowego. W stanie wojennym i do 1989 roku współorganizowała podziemne, a od 1986 roku jawne struktury związkowe, informację oraz kontakt z zachodnimi centralami związkowymi

  Studiowała historię na Uniwersytecie Warszawskim (1968–1970), a następnie na KUL-u (dyplom w 1976).

  Podczas rozmów Okrągłego Stołu była dziennikarką w Serwisie Informacyjnym „Solidarności”. Po wyborach czerwcowych tworzyła biuro poselskie Jacka Kuronia. Do 1995 pracowała w dziale terenowym „Gazety Wyborczej”.

  W 2000 wraz z Jackiem Kuroniem założyła Uniwersytet Powszechny im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach. Jego zadaniem jest umożliwianie młodzieży z terenów popegeerowskich kontynuowanie edukacji.

  Danuta Kuroń wspomagała budowę Europejskiego Centrum Przyjaźni Dziecięcej w Świdnicy.

  Poprzedni artykułSylwester pod gwiazdami
  Następny artykułWygraj bilety na ŚKPR