Co zrobią za 60 tysięcy złotych? [FOTO]

  7

  – Po pierwsze zostaję w Świdnicy – rozpromienia się 23-letni Mateusz Bienias, który po 4 latach wrócił z Wrocławia i z rodzinnym miastem wiąże swoją przyszłość. – W poniedziałek tuż po świętach otwieram w Rynku 25/03 razem z narzeczoną Cafe „Czekoladka”, moją wymarzoną kawiarenkę, w której będzie się można napić gorącej czekolady i pysznej, świeżo palonej kawy z Brazylii. W realizacji projektu bardzo pomógł mi Debiut Gospodarczy.

  Mateusz jest jednym z 4 laureatów VI już edycji konkursu organizowanego przez miasto dla młodych, przedsiębiorczych świdniczan. Debiut Gospodarczy wspiera pomysły, które ambitni przyszli biznesmeni wcielają w życie, tak jak laureaci poprzednich edycji, wśród których są Tomek Gadziński, właściciel sklepu z niszową odzieżą czy Grzegorz Kostka, który naprawia francuskie marki samochodów. – Pieniądze z konkursu oczywiście nie wystarczą na wszystko, ale są bardzo ważnym zastrzykiem i motywacją, by iść na swoje, a nie szukać gdzieś po świecie etatowej pracy – zapewnia Mateusz. – Wbrew opiniom malkontentów jestem przekonany, że Świdnica to świetne miejsce do życia i realizowania marzeń. 4 lata we Wrocławiu skutecznie zniechęciły mnie do dużych miast.

  – Mam nadzieję, ze ci młodzi ludzie zarażą swoim entuzjazmem następnych – mówił w teatrze miejskim prezydent Wojciech Murdzek, wręczając laureatom czeki o łącznej wartości 60 tysięcy złotych. Z ośmiu projektów 4 zostaną dofinansowane. Po 10 tysięcy złotych otrzymali Tomasz Majewski (chce otworzyć Agencję Medialną „Natura Media”) i Kamil Gąszowski (studio fotograficzne). Po 20 tysięcy dostali wspomniany Mateusz Bienias i Katarzyna Szymańska ( lokal gastronomiczny „ le Grande Familia Steak House”).

  Nagrody odebrali także zwycięzcy konkursu „Napisz o Świdnicy”, który był przeznaczony dla świeżo upieczonych magistrów. Warunkiem był związany z miastem temat pracy magisterskiej. Okazało się, że jest o czym pisać, bo podjęło się tego aż 5 osób. Wyróżnienia po 500 złotych otrzymali Joanna Adamek za „Promocje produktu turystycznego Świdnicy”, Krzysztof Pałkiewicz za „Ścieżki biegowe dla miasta Świdnicy” i  Dawid Lubczyński za „Świdnica jako ośrodek krajoznawczy”. II nagrodę i 5 tysięcy złotych jury przyznało Pawłowi Młynarzowi za „Projekt Centrum Sportu i Rekreacji w Świdnicy”. Najciekawszą zdaniem jurorów pracę magisterską napisała Paulina Malicka – „Koncepcja architektoniczna rewaloryzacji terenu fleszy Nowomłyńskiej”. – Rzeczywiście pisałam z myślą o konkursie – przyznała laureatka. – Jednak najbardziej zależało mi na tym, by znaleźć pomysł na rozpropagowanie tego miejsca, które jest niezwykłe, a kompletnie nieznane nawet przez rodowitych świdniczan.

  Na zwycięzców obu konkursów czekała jeszcze jedna niespodzianka – koncert zespołu „Zero Procent”. To też młodzi mieszkańcy powiatu świdnickiego, którzy już są rozpoznawalni na polskim rynku muzycznym, ale nigdzie – podobnie jak laureaci Debiutu Gospodarczego  wyprowadzać się nie zamierzają.

  asz

  [photospace]

  Poprzedni artykułRemisowo w gminie Świdnica
  Następny artykułFC Żubry niezwyciężone!