Budżet niepiękny, ale uchwalony

  8

  Więcej emocji i dyskusji wywołał Wieloletni Plan Finansowy dla powiatu świdnickiego niż budżet na 2011 rok. Plan wydatków i dochodów przeszedł podczas dzisiejszej sesji Rady Powiatu gładko przy 21 głosach za i 8 przeciw.

  Powiat zamierza wydać 199 milionów złotych przy dochodach 185 milionów. Dziurę ma załatać kredyt w wysokości 28 milionów (pożyczka taka duża, bo ma również pokryć przyszłoroczne raty kredytów). Na koniec 2011 roku zadłużenie powiatu przekroczy 38% przy dopuszczalnych 60%.

  Najwięcej, bo prawie 64 miliony złotych pochłonie oświata. To i tak kwota po cięciach. Po negatywnej opinii RIO z oświaty „zdjęto” ponad 5 milionów złotych. 2,5 miliona mniej niż pierwotny projekt przewiduje uchwalony dzisiaj  budżet na inwestycje drogowe. Jednak to i tak spora kwota, bo ponad 43,5 miliona złotych. 39 milionów zarezerwowano na budowę tzw. „łącznika” autostradowego. Niewiele ponad 3 miliony zaplanowano na inwestycje na drogach powiatowych.

  Obok „łącznika” najważniejszym zadaniem będzie budowa nowej siedziby Zespołu Szkół Specjalnych. Szkopuł w tym, że w budżecie nie ma śladu środków na wyposażenie obiektu, do którego niepełnosprawne dzieci mają się przenieść 1 września 2011. Starosta Zygmunt Worsa przyznaje, że na razie tych pieniędzy nie ma, ale będą. Potrzeba ok. 3 milionów złotych. 700 tysięcy na pewno przekaże Ministerstwo Edukacji Narodowej z puli na wyposażenie nowo oddanych placówek. Skąd reszta, okaże się dopiero w trakcie roku.

  Radni najwięcej uwagi poświecili Wieloletniemu Planowi Finansowemu. Zdaniem Piotra Zalewskiego jest kompletnie nierealny. Radny PiS uważa nawet, że powiatowi może grozić w przyszłości  zarząd komisaryczny. Ocena jednak tego, co będzie za 23 lata, bo tak daleko wybiega w przyszłość WPF, jest jak wróżenie z fusów.

  Poprzedni artykułMieszkaniec zawiadamia Komisję Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi
  Następny artykułZatrzymajmy klimat świąt – konkurs