Roztańczeni od 35 lat

  0

  Takich tłumów w miejskim teatrze nie było od dawna. Zabrakło miejsc i na parterze, i na balkonie, ale nie ma się co dziwić.  Koralowe wesele Zespołu Tańca Narodowego i Estradowego “Krąg” przyszli świętować dawni tancerze i dziesiątki przyjaciół. Na widowni nie zabrakło przedstawicieli władz miasta, powiatu i województwa. Niekwestionowaną gwiazdą była Maria Skiślewicz, założycielka i choreograf zespołu, która “roztańczyła” świdnicką młodzież. Od 35 lat młodzi tancerze udowadniają, że polonezy, mazury i walce nie są archaicznymi tańcami.  Ile w nich wdzięku, energii i urody, pokazali wczoraj podczas jubileuszowej fety.

  Początki grupy tanecznej, prowadzonej dziś przez panią Marię i jej syna, Wojciecha Skiślewicza, sięgają 1974 roku. Wówczas Franciszek Jarzyna i Joanna Jarzynówna stworzyli zespół estradowy “Świdnica”, ale grupa przygotowała tylko jeden program, zatytułowany “Gwiazdy nad Świdnicą”. Kolejnego pomysłu nie było, a została świetna grupa tancerzy. Wówczas, jesienią 1975 roku,  właśnie zapadła decyzja o powołaniu nowego zespołu, dziś szacownego jubilata. “Krąg” ma w swoim repertuarze tańce narodowe, regionalne, tańce zaprzyjaźnionych państw i pokazy estradowe. Lista osiągnięć zespołu jest długa – bywał w gronie laureatów ogólnopolskich konkursów, uświetniał dożynki wojewódzkie, ale przede wszystkim rozsławiał Polskę za granicami. Liczne programy “Krąg” prezentował w Czechach, Niemczech, Anglii, we Włoszech, w Irlandii, na Ukrainie, w Bułgarii, Portugalii i wreszcie aż w Meksyku. Wyjazd do Ameryki to pokłosie pasma sukcesów z roku 2007. Zespół najpierw zwyciężył w Międzynarodowym Festiwalu “Zimowa fiesta”. W nagrodę wyjechał do Moskwy na festiwal “Otwarta Europa” i tam wywalczył brązowy medal “Moskwa 2007″. Nagrodę tancerze i choreografowie odebrali w Teatrze “Balszoj”.

  Jubileusz stał się okazją do podziękowania wszystkim, którzy na wiele lat swoje życie związali z “Kręgiem”. I choć dziś zespołowi towarzyszy muzyka z płyt, nie zapomniano także o dawnych akompaniatorach –  Zbigniewie Strzeleckim, Janie Hazubskim i śp. Wiktorze Janulewiczu.

  Agnieszka Szymkiewicz

  Poprzedni artykułSkarżą w trybie wyborczym
  Następny artykułZłote dukaty dla Świdnicy