Festiwal Okiem Młodych z gwiazdą

  0

  Pokazy kina niezależnego MultimediaOFF zagoszczą na III Festiwalu Filmów Dokumentalnych Okiem Młodych w Świdnicy. Będzie można zobaczyć najciekawsze dokumenty polskiego offu oraz fabularny: “Cellulit” i animowany “Tramwaj”.

  Festiwal potrwa od 26 do 27 listopada. W Świdnickim Ośrodku Kultury (sala teatralna) zobaczymy dwa bloki krótkometrażowych filmów, które poprzedzą projekcje konkursowe. Zaplanowano także  pokaz specjalny filmu: “Bad Girls cela 77″ w reżyserii Janusza Mrozowskiego. Twórca będzie gościem honorowym festiwalu.

  Program

  26 listopada od godz. 17.00, przed prezentacją filmów konkursowych, zobaczymy cztery filmy:

  “Cellulit” film fab., reż. Irex Janion – historia pewnego zespołu Disco Polo, który dzięki lokalnej polityce może zdobyć sławę. Film zdobył Grand Prix przyznane przez telewidzów telewizji cyfrowej Multimedia Polska, w 6 Telewizyjnym Festiwalu Filmowym “Kreci się…”

  “Szczęściarz”, film dok., reż. Piotr Żukowski – opowiada o jeleniogórskim pucybucie, któremu spełniły się marzenia. Film rozpoczął historię Multimedia Happy End Festiwal Filmów Optymistycznych, który obecnie odbywa się w Rzeszowie.

  “Człowiek z rybą”, film dok. – film zrealizowany w ramach warsztatów filmowych podczas RzeszOFF Art Festiwal w 2009 roku. Portret wrocławskiego fotoreportera, który przyjeżdża do Rzeszowa w celu zrobienia sesji zdjęciowej Ryby – symbolu Festiwalu Happy End.

  “DDN – grupa przyjaciół”, film dok. – filmowa historia powstania i działalności rzeszowskiej grupy filmowej DDN, na której czele stoi Hubert Gotkowski.

  27 listopada od godz, 17.00:

  “Regina”, dokument magazynu Kręci się… – opowieść o najstarszej urodzonej aktorce polskiego kina niezależnego – osobistej babci braci Matwiejczyków.

  “SKY piastowskie”, dokument magazynu Kręci się… – film o początkach działalności jednej z pierwszych i jednej z najsławniejszych niezależnych grup filmowych SKY Piastowskie.

  “Cool”, film dok., reż. Piotr Żukowski – portret wrocławskiego twórcy offowego i performera Bodo Koxa. Happening zrealizowany na wrocławskim rynku w ramach Przeglądu Piosenki Aktorskiej stał się pretekstem do przedstawienia sylwetki twórcy.

  “Monika”, dokument magazynu Kręci się…- dokument o Monice Kuczynieckiej, która specjalizuje się w realizacji plastelinowych filmów animowanych. Monika w plebiscycie portalu stopklatka.pl i Telewizji Kino Polska została uznana za offowe odkrycie roku.

  “Tramwaj”, film animowany, reż. Monika Kuczyniecka – film dyplomowy Minii Kuczynieckiej, którym podbiła serca widzów i jurorów na wielu festiwalach i przeglądach filmowych. Dzień z życia motorniczego pewnego tramwaju stał się pretekstem do pokazania polskiej rzeczywistości.

  Na wszystkie pokazy wstęp wolny

  Gość specjalny

  Janusz Mrozowski – urodził się w Polsce w 1948 r. Od 1970 roku mieszka w Paryżu. W 1978 r. wyreżyserował film krótkometrażowy “Rzecz”. W 1987 r. stworzył studio “Filmogene”. W 1998r., w Burkina Faso, nakręcił swój pełnometrażowy debiut fabularny, “Rewanż Lucy”, za który dostał w Pretorii prestiżową nagrodę “M-Net All Africa Film Awards” ( afrykańskie oskary). Po ubiegłorocznym dokumencie “Bad Boys. Cela 425″ Janusz Mrozowski powraca obrazem “Bed Girls. Cela 77″o osaczonych w więzieniu kobietach. Zamknięte na piętnastu metrach kwadratowych w zakładzie w Lubińcu, rozmawiają o mężczyznach i o wolności. Razem palą, śmieją się, przytulają. Opowiadają o życiu codziennym, o tym, czego żałują, czego się boją, o czym marzą. Zza dymów ich papierosów i spoza miśków porozwieszanych wokół łóżek wyłania się ich niesamowita historia – prawdziwa i skromna. Intymny portret siedmiu polskich więźniarek w dysktretnym obiektywie Janusza Mrozowskiego. “Bed Boys. Cela 425″, jedyny polskojężyczny film pokazany na Festiwalu w Canes w 2009 roku, był jego debiutem dokumentalnym.

  Filmografia:
  2010 Bad Girls. Cela 77
  2009 Bad Boys.Cela 425
  2004 Więzienne bajery
  1998 Rewanż Lucy

  Poprzedni artykułTania energia w Twoim domu
  Następny artykułDolny Śląsk dla dociekliwych