Telewizyjna gwiazda edukuje w Świdnicy

  0

  – Gdy 30 lat temu rozpoczynałam pracę jako sędzia, koledzy i koleżanki z ciekawości przychodzili na salę, gdy oskarżonym o poważne przestępstwo był nastolatek. – zaczęła swoje spotkanie z uczniami II Liceum Ogólnokształcącego Anna Maria Wesołowska, doskonale znana z telewizyjnego serialu prawniczego. – Dzisiaj to norma, a wśród morderców, handlarzy narkotyków, czy sprawców brutalnych pobić są coraz młodsi ludzie, często z tzw. dobrych domów. – dodała sędzina. Przyjechała na zaproszenie Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka. Swoją wiedzą podzieli się przez dwa dni z blisko 1000 młodych ludzi ze Świdnicy i Świebodzic.

  Ogromne poruszenie wywołały drastyczne przykłady, podawane nie z serialu, ale z prawdziwej sali rozpraw. Wspomniała m.in. proces 4 licealistów, którzy przypadkowemu przechodniowi wydłubali oczy. – Po to, żeby zobaczyć, jak gałki oczne toczą się po chodniku – opowiadała sędzia Wesołowska. – Nie potrafili w żaden racjonalny sposób wytłumaczyć swojego bestialstwa. Ich kompletne zaskoczenie wywołał surowy wyrok, bo nie mieli skończonych 18 lat. Nie zdawali sobie sprawy ani z tego, co robią, ani z odpowiedzialności za swój czyn.

  Uczniów II Liceum Ogólnokształcącego najbardziej zainteresowała kwestia kar za posiadanie narkotyków. Jak przyznawali w rozmowie po spotkaniu z sędzią, nie wiedzieli, że za poczęstowanie kolegi środkiem odurzającym można trafić do więzienia nawet na 5 lat, a za sprzedaż na 15. – Oczywiście to są maksymalne wymiary kar, zawsze pod uwagę sąd bierze okoliczności. – uspokajała sędzia, gdy z sali padło pytanie, dlaczego za morderstwo przy nadzwyczajnym złagodzeniu kary można dostać tyle samo lat. – Najważniejsza jest świadomość nieuchronności, a także wiedza, że nastolatkowi nic się nie upiecze ze względu na młody wiek. – tłumaczyła młodzieży.

  Uczniowie dość zgodnie twierdzili, że taka edukacja prowadzona w szkole na co dzień byłaby strzałem w dziesiątkę. Rozmowa z gwiazdą owszem, jest ich zdaniem cenna, ale wiadomości raczej na długo w głowach nie zagoszczą. Dla niektórych ważniejsze było zrobienie wspólnego zdjęcia czy zdobycie autografu. Sędzia Anna Maria Wesołowska zostanie w Świdnicy do jutra. Będzie gościem w I Liceum Ogólnokształcącym podczas konferencji o prawach dziecka.

  Poprzedni artykułGroźny wypadek pod ratuszem
  Następny artykułMistrz jest z Ząbkowic Śląskich