Rusza SESPID

  1

  System Elektronicznej Sieci Przesyłu Informacji i Dokumentów (SESPID) został w środę przedstawiony przez firmę „Sygnity” – autora programu. To pierwszy krok wdrażania w Świdnicy narzędzia, które usprawni system pomocowy.

  Przedstawiciele „Sygnity” pokazali wynikające z programu ułatwienia w dostępie do informacji dla osób potrzebujących wsparcia, a dla pracowników instytucji pomocowych – elementy usprawniające pracę. Podczas spotkania 20 października z pracownikami Urzędu Miejskiego, Starostwa Powiatowego, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowego Urzędu Pracy i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie przedstawiono cechy programu, m. in. jednolitą interpretację danych, ich konsolidację, możliwość łatwego dostępu do poszukiwanych informacji, a przede wszystkim bezpieczne zarządzanie danymi. Mieszkańcy będą mogli uzyskać informacje o możliwej pomocy, a nawet załatwić część spraw bez wychodzenia z domu. Dla klientów Powiatowego Urzędu Pracy przygotowany został specjalny portal informacyjny.

  Dziękując za współpracę przy przygotowaniu projektu instytucjom miejskim i powiatowym, prezydent Wojciech Murdzek mówił: Tym projektem przecieramy szlak dobrych rozwiązań, które w zinformatyzowanych czasach powinny być narzędziem dostępnym na co dzień. Sprawdzona i jak najszersza informacja ułatwia poruszanie się w konkretnych realiach. A doświadczenia wielu instytucji pokazują, że czasami pomimo całego aparatu administracyjnego stajemy bezradni wobec problemu konkretnej rodziny, bo nie wiemy dokładnie, w jakiej jest sytuacji i czego potrzebuje. Z drugiej strony czasami stajemy bezradni wobec ludzi, którzy nadużywają pomocy. Takich sytuacji chcemy uniknąć, a SESPID nam w tym pomoże.

  Do końca roku planowane jest wdrożenie systemu w poszczególnych jednostkach. Dostarczony i uruchomiony zostanie sprzęt wraz z oprogramowaniem, zainstalowana i uruchomiona platforma SESPID, a co najważniejsze – przeszkoleni pracownicy instytucji pomocowych. Od nowego roku będzie można system przetestować. Zakończenie projektu przewidziano na 30 kwietnia 2011 r.

  Projekt realizowany jest przez miasto Świdnica, przy współudziale powiatu świdnickiego. Całkowity koszt projektu wynosi  1,3 mln zł. Kwota ponad 196 tys. zł. to wkład własny miasta i powiatu świdnickiego. Natomiast pozyskane unijne dofinansowanie to ponad 1,1 mln zł.

  Poprzedni artykułWygraj bilety na ŚKPR
  Następny artykułDni Gór w Świdnicy