Drabina strażacka w Świdnicy

  0

  30 – metrowa drabina, którą Zakłady Chemiczne Boehinger z Biberach przekazały świdnickiej Ochotniczej Straży Pożarnej podczas jubileuszu partnerstwa Świdnicy i Biberach, jest rejestrowana i za chwilę będzie mogła służyć w akcji.

  – W ciągu tygodnia udało się zrobić przegląd sprzętu. Obecnie finalizujemy rejestrację wozu z drabiną typu SD30 oraz koszem. Bardzo się cieszymy, że od przyjaciół z Niemiec dostaliśmy sprzęt, który umożliwia ewakuowanie ludzi nawet z 9 piętra. Nasza jednostka jest teraz jeszcze lepiej wyposażona. A to dla nas bardzo ważne, bo dzięki temu będziemy mogli się starać o włączenie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego – mówi Jan Kalinowski, komendant OSP.

  Przekazanie drabiny było jednym z wydarzeń obchodów jubileuszu 20-lecia partnerstwa Świdnicy i Biberach. Przed tygodniem z niemieckiego miasta wróciła grupa kilkudziesięciu świdniczan na czele z prezydentem Wojciechem Murdzkiem i przewodniczącym Rady Miejskiej Michałem Ossowskim. Przedstawiciele Świdnickiego Towarzystwa Partnerstwa Miast, strażacy, zespół „Jubilat” i harcerze uczestniczyli w wielu wydarzeniach. Podczas Dni Polskich trwających cały październik zaplanowano cykl imprez prezentujących polską kulturę, m. in. koncert chopinowski, dwa koncerty jazzowe, wystawa fotograficzna, prezentacja walorów turystycznych Dolnego Śląska, pokazy tańców ludowych, nauka gotowania polskich potraw. Natomiast od 15 do 17 października władze obu miast rozmawiały o sposobach na skuteczny rozwój, co możliwe jest poprzez inwestowanie w ludzi, oraz planach dalszej współpracy. Podpisano akt pieczętujący 20-lecie partnerstwa.

  O początkach partnerskich relacji mówił Thomas Fettback, burmistrz Biberach:

  – Wiem, że początkowo do sprawy partnerstwa z polskim miastem położonym na Dolnym Śląsku odnoszono się sceptycznie. Pojawiały się wątpliwości, czy ze względu na trudną historię będzie ono w ogóle możliwe. Dziś, po dwudziestu latach, mogę śmiało powiedzieć: tak, to partnerstwo zaistniało i się sprawdza.

  Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy, podkreślał wagę kontaktów międzyludzkich: – Za nami dwadzieścia lat współpracy. Nasze relacje zachowują jednak świeżość, bo bogactwo kultury i obyczajów narodów polskiego i niemieckiego sprawia, że ciągle mam co odkrywać. Szczególnie w kontekście wydarzeń historycznych wspólne przedsięwzięć Polaków i Niemców są bardzo ważne. Poprzez bezpośredni kontakt pozwalają bowiem na przełamywanie stereotypów i uprzedzeń.

  Podczas dwóch dekad współpracy Świdnica i Biberach organizowały m. in. wymianę uczniów, olimpiady języka niemieckiego, spotkania harcerzy, wycieczki mieszkańców, wystawy, wykłady, Polski Tydzień i Dni Niemieckie, olimpiady sportowe i akcje pomocowe m. in. dzięki współpracy Służb Maltańskich.

  foto UM Świdnica

  Poprzedni artykułZmiany w komunikacji przed 1 listopada
  Następny artykułNa cmentarz komunikacją miejską