Reportaż na Dniach Fotografii [PROGRAM]

  0

  Już po raz kolejny w Świdnicy swoje święto obchodzić będzie fotografia. Już w ten weekend od wernisażu wystawy pokonkursowej Zestaw 2010 rozpoczną się XXIII Dni Fotografii.

  W tym roku Andrzej Protasiuk, organizator i pomysłodawca Dni Fotografii, przygotował dla nas spotkania z reportażem i to nie byle jakim, bo w mistrzowskim wydaniu. Tadeusz Rolke, Krzysztof Miller i Adam Pańczuk to najważniejsze nazwiska tegorocznego świdnickiego święta fotografii. W trakcie Dni Fotografii zostanie zaprezentowany także dorobek Agencji Fotograficznej Napo Images, wśród fotoreporterów należących do Napo Images są m.in.: Adam Lach, Maciej Jeziorek, Piotr Małecki, Filip Ćwik, Ewa Meissner.

  W tym roku po raz pierwszy Świdnica będzie gościć nestora polskiej fotografii reportażowej Tadeusza Rolke, który jest jednym z najważniejszych fotografów w naszym kraju. Rolke fotografować zaczął w okupowanej Warszawie, miał wtedy dziesięć lat. Wtedy nie zdawał sobie jeszcze sprawy, że fotografia będzie mu towarzyszyć przez całe życie. – Oprócz fotografii zaprezentowanych na wystawie, odbędzie się również spotkanie autorskie z panem Tadeuszem Rolke. Podczas spotkania zostaną pokazane zdjęcia wykonane przez autora na przestrzeni kilkudziesięciu lat. – mówi Andrzej Protasiuk.

  Z kolei Krzysztof Miller, na co dzień związany z redakcją Gazety Wyborczej, pokaże nam swój projekt “13 wojen”. Jest to cykl zdjęć dokumentujący najważniejsze konflikty zbrojne na całym kontynencie. Zobaczymy zdjęcia z Afryki, Czeczenii, Afganistanu, Bośni i wielu innych państw. Po pokazie odbędzie się spotkanie autorskie z fotoreporterem. Adam Pańczuk pokaże nam zdjęcia indyjskich rikszarzy. – Mój rikszarz nie był stary. Miał zniszczoną twarz, wyblakłe oczy, chude łydki. Usiadł obok bez słowa w spoconej koszuli lepiącej się do pleców. Jego riksza stała po drugiej stronie ulicy. Dawno minęła północ, on nie spieszył się do domu. Siedział oparty o ścianę i patrzył przed siebie. Jutro znów wyjedzie na ulice Delhi, wypedałuje swoje kilometry, będzie targować się o każdą rupię. Jak się uda – uniknie zderzaków autobusów i ciężarówek. Ale to jutro. Przecież czasem trzeba odpocząć. – mówi Adam Pańczuk. Ponadto będziemy mogli zobaczyć prace Grzegorza Gałęzi, Andrzeja Heldweina i Dariusza Kobylańskiego.

  Podczas XXIII Dni Fotografii zostaną rozstrzygnięte dwa konkursy fotograficzne, pierwszy to Fotomaraton, drugi Świdnica i Świdniczanie. Laureatów tych konkursów poznamy w niedzielę, 19 września.

  XXIII DNI FOTOGRAFII – ŚWIDNICA 2010

  FOTOGRAFIA REPORTAŻOWA

  17-19 września 2010r

  PROGRAM

  17 września /piątek/

  godz.18.00 – wernisaż pokonkursowej wystawy

  ”XVII MIĘDZYNARODOWY KONKURS FOTOGRAFII -ZESTAW -ŚWIDNICA 2010”

  /Miejska Biblioteka Publiczna,Franciszkańska 18/

  godz.19.00 – wernisaż wystawy TADEUSZA ROLKE

  ”WSZYSTKO JEST FOTOGRAFIĄ”

  oraz spotkanie z autorem

  /Miejska Biblioteka Publiczna,Franciszkańska 18/

  godz.20.30 – ”13 WOJEN” prezentacja fotografii

  KRZYSZTOFA MILLERA – fotoreportera

  ”Gazety Wyborczej”

  oraz spotkanie z autorem

  /Miejska Biblioteka Publiczna,Franciszkańska 18/

  18 września /sobota/

  godz.17.00 – wernisaż wystawy fotografii ADAMA PAŃCZUKA ”RIKSIARZE”

  /Muzeum Dawnego Kupiectwa,Rynek 37/

  godz.18.00 – wernisaż wystawy fotografii GRZEGORZA GAŁĘZI ”SAMO ŻYCIE”

  /Galeria Fotografii,Rynek 44/

  godz.18.45 – 23.00

  PREZENTACJE AUTORSKIE

  AGENCJA NAPO IMAGES

  GRZEGORZ GAŁĘZIA

  ANDRZEJ HELDWEIN

  DARIUSZ KOBYLAŃSKI

  ADAM PAŃCZUK

  /Miejska Biblioteka Publiczna,Franciszkańska 18/

  19 września /niedziela/

  godz.12.00 – wręczenie nagród

  ”XIX FOTOMARATON ŚWIDNICKI 2010”

  /Teatr ,Rynek 44/

  – ogłoszenie wyników konkursu fotografii

  ” ŚWIDNICA I ŚWIDNICZANIE 2010”

  wręczenie nagród oraz prezentacja prac

  /Teatr ,Rynek 44/

  Ponadto:

  WYSTAWA PLENEROWA

  ”XIX FOTOMARATON ŚWIDNICKI 2010”

  Organizator: ŚWIDNICKI OŚRODEK KULTURY Współorganizatorzy : Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Kamila Norwida, Muzeum Dawnego Kupiectwa, Kierownictwo programowe : Andrzej Protasiuk

  Patronat medialny

  Wiadomości Świdnickie, Telewizja Tele – Top Sudety, Swidnica24.pl


  Poprzedni artykułŚKPR Świdnica wraca do gry!
  Następny artykułRemontują przejazd, zmiana kursów MPK