Kolejny Dąb Pamięci

  0

  Kamienie, pomniki, tablice – to jedne z powszechnie stosowanych form pamięci o wydarzeniach, które minęły. Zatrzymać w pamięci to przeważnie znaczy: zbudować punkt oparcia dla historycznej refleksji. Dlatego też młodzież i grono pedagogiczne Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie dołączyło do placówek oświatowych, które posadziły Dąb Katyński i zatrzymały w pamięci bolesną prawdę o Katyniu, Miednoje i Charkowie.

  Symboliczne drzewo będzie przypominało młodzieży o tragicznych losach tysięcy Polaków zamordowanych przez NKWD w Katyniu, Charkowie czy Miednoje. Szkoła poświęciła ten dąb majorowi Stanisławowi Kaniewiczowi. Kapitan rezerwy Stanisław Kaniewicz, syn Wawrzyńca i Marii z Horoniców, ur. 11.05.1888 r. w Mościskach. Żonaty z Jadwigą z Wicijewskich, miał syna. Lekarz weterynarii. Brał udział w walkach w 1918 i w wojnie 1920 jako ochotnik 1 pułku artylerii polowej. Walczył pod Lwowem i Gródkiem Jagiellońskim. Odznaczony Gwiazdą Przemyśla i Odznaką Honorową „Orlęta”. Lekarz weterynarii Garnizonu Łuck. W 1921 r. mianowany do stopnia kapitana. W 1940 r. zamordowany w Katyniu przez NKWD strzałem w tył głowy. Pośmiertnie – w roku 2007 – Stanisław Kaniewicz został awansowany do stopnia majora.

  Drzewo zostało zasadzone w obecności władz samorządowych, przedstawicieli rodzin katyńskich, Związku Sybiraków oraz uczniów gimnazjum i posiada certyfikat z indywidualnym numerem identyfikacyjnym. Do Pszenna Bolesław Prorok przywiózł również ziemię z cmentarza w Miednoje, która trafiła pod korzenie Dęba w Pszennie.

  Jest to okazja dla nas do wspaniałej pracy wychowawczej, do nauki patriotyzmu. Będziemy przypominali tę tragiczną kartę historii naszego narodu – mówił dyrektor gimnazjum Z. Janus.

  Gościem honorowym uroczystości była pani Teresa Gwara oraz Bolesław Prorok przedstawiciele Rodzin Katyńskich. Dla Pani Teresy uroczystość miała szczególne znaczenie, ponieważ w Pszennie kończyła szkołę podstawową. W październiku br. na terenie miasta Świdnicy odbędzie się bliźniacza uroczystość do tej jaka miała miejsce w Pszennie. Tym razem na wniosek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Dąb Katyński zostanie poświęcony pamięci Tadeusza Chołocińskiego – ojca Pani Teresy Gwary.

  Dęby Pamięci trafiły także do takich państw, jak: USA, Szwajcaria, Norwegia, Niemcy, Węgry, Litwa, Łotwa, Rosja, Białoruś i Ukraina.

  Druga część uroczystości, jaka miała miejsce w świetlicy w Pszennie, rozpoczęła się od programu artystycznego w wykonaniu uczniów Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie. Żywe zaangażowanie młodzieży, odbiór przekazywanych treści świadczyły o głębokim przeżywaniu tej uroczystości. Życzę aby zachowywanie w pamięci młodych Polaków tragedii sprzed 70- laty, wpływało na kształtowanie świadomości i patriotycznych postaw młodego pokolenia. Takie żywe lekcje historii pozwalają poznać przeszłość, pobudzają do refleksji nad czasem minionym – mówiła wójt gminy.

  Równie bolesne, pomimo upływu lat, były wspomnienia tych którzy przeżyli Sybir. Przedstawiciele Rodzin Katyńskich, którzy przybyli na uroczystość zasadzenia Dębu Katyńskiego w Pszennie, ze wzruszeniem i łzami w oczach opowiadali o nieludzkich warunkach i latach spędzonych z daleka od Ojczyzny. Prawdy nie można rozstrzelać, dlatego z ogromną radością i wzruszeniem dziękujemy za zaproszenie nas na tą uroczystość i piękny program artystyczny w wykonaniu młodzieży tutejszego gimnazjum – mówili przedstawiciele Rodzin Katyńskich.

  Poprzedni artykułZbierają starą odzież
  Następny artykułDolnośląska Budowa Roku – Świdnica druga