Dziękczynne biesiadowanie – Święto Plonów

  0

  Święto plonów w gminie Świebodzice to tradycyjnie pierwsza niedziela września. Tak było i w tym roku, rolnicy z gminy Ciernie, mieszkańcy miasta oraz władze samorządowe uczciły tegoroczne plony w minioną niedzielę, 5 września. Dożynki rozpoczęła uroczysta msza święta polowa, odprawiona przez proboszcza parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski Witolda Wojewódkę wraz z księdzem Jarosławem Zabłockim zaprzyjaźnionym proboszczem z Dziećmorowic. Przy ołtarzu nie zabrakło także księdza Andrzeja Białka z parafii pw. Św. Franciszka z Asyżu.

  W uroczystej eucharystii uczestniczyły władze miasta: burmistrz Bogdan Kożuchowicz, zastępcy Zbigniew Opaliński i Ireneusz Zyska, sekretarz Anna Żygadło; radni miejscy i powiatowi oraz bardzo licznie zgromadzeni mieszkańcy. W homilii ksiądz Zabłocki nie zapomniał o obecnych problemach polskiej wsi i wielkim znaczeniu pracy rolników. Dziękował za to także burmistrz Bogdan Kożuchowicz. – Jesteście ostoją wartości najważniejszych, mimo zmian historycznych czy społecznych rolnicy zawsze byli, są i będą – mówił w krótkim przemówieniu burmistrz. Dziękował rolnikom, ale i wszystkim mieszkańcom miasta za swoją pracę, bo dzięki niej miasto się zmienia, rozwija, poprawia się byt jego mieszkańców.

  Od starostów tegorocznych dożynek: pani Władysławy Galary i Zdzisława Perońskiego burmistrz Kożuchowicz otrzymał bochen chleba, upieczony z tegorocznej mąki. Taki sam bochenek został podarowany władzom powiatu. W zastępstwie starosty odebrał go radny powiatowy Ryszard Zyska.

  Tegoroczny ołtarz dożynkowy jak zwykle pięknie ozdobili mieszkańcy Cierni – szczególną uwagę zwracał wieniec w kształcie wiatraka. Warto wybrać się w tygodniu do kościoła – tu stoi podobny wieniec, ale o wiele większy. Rozpiętość jego skrzydeł to prawie 5 metrów! Nie zawiedli także coroczni sponsorzy, głównie firmy z miasta, które wsparły organizację dożynek.

  Tuż po mszy świętej rozpoczął się festyn dożynkowy. Mnóstwo atrakcji dla zgromadzonych przygotował Miejski Dom Kultury. Były występy zespołów, gry i animacje dla dzieci, prezentacje wokalne dzieci oraz tradycyjne biesiadowanie. Podczas dożynek zbierano także pieniądze dla mieszkańców Wilkowa na Lubelszczyźnie, zalanego podczas powodzi w maju tego roku. Świebodzice już wielokrotnie pomagały mieszkańcom tej miejscowości, m. in. dzięki zaangażowaniu księdza Białka, który zorganizował zbiórkę i zawiózł kilka ton darów do Wilkowa. Podczas dożynek można było spróbować pysznych wypieków gospodyń z Cierni, domowego chleba ze smalcem i ogórkiem czy domowych nalewek, wrzucając symboliczną złotówkę do specjalnie przygotowanego pojemnika.

  [photospace]

  Poprzedni artykułAutobus w rowie [FOTO]
  Następny artykułPo giełdzie pracy