Diamenty Wolności wręczone

  0

  Było elegancko, podniośle i długo. Ponad 4 godziny trwała gala zwieńczająca obchody 20-lecia Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich. W teatrze miejskim pojawili się obok jubilatów, ich przyjaciół, władz miasta, gminy i powiatu także politycy i współtwórcy okrągłego stołu. Uroczystość prowadzili aktor Robert Gonera i Anita Odachowska – Mazurek, rzeczniczka stowarzyszenia.

  Prezes SPiKŚ jeszcze raz podkreślał, że święto jego organizacji to także święto wolności gospodarczej, która nie byłaby możliwa bez transformacji w 1989 roku. Stad jubileusz stał się okazją do wręczenia Diamentów Wolności, nagród dla osób, które były współautorami przemian. Osobiście statuetki odebrali profesor Leszek Balcerowicz i Adam Michnik. Do Świdnicy nie przyjechali zapowiadani Tadeusz Mazowiecki, Aleksander Kwaśniewski i Władysław Frasyniuk. Z góry było wiadomo natomiast, że nie pojawi się Lecha Wałęsa. Laureaci otrzymają Diamenty w innych terminach.

  Niemal w komplecie stawiły się osoby uhonorowane inną nagrodą – Wiecznego Pióra. A byli to panowie Tadeusz Syryjczyk, Ryszard Kalisz, Mirosław Sośnicki i Andrzej Arendarski (jedyny nieobecny). Stowarzyszenie nadało także dwa tytuły honorowych członków profesorowi Janowi Miodkowi i szefowi Dolnośląskiej Loży BCC Markowi Woronowi.

  Największe emocje i aplauz publiczności wywołały krótkie wystąpienia Leszka Balcerowicza i Adama Michnika. Redaktor naczelny Gazety Wyborczej z przymrużeniem oka prześledził ostatnie 20 lat, wspominając swoich przyjaciół, z którymi dzielił walkę o wolną Polskę.

  Galę uświetnił koncert Sygit Band z popisową piosenką w wykonaniu profesora Jana Miodka.

  [photospace]

  Poprzedni artykułLechia Dzierżoniów pokonana
  Następny artykułKuchenka za pokonanie byków