Zamknięty fragment Armii Krajowej

  0

  Rozpoczął się kolejny etap budowy kolektora potoku Wapienniczka. Budowlańcy prowadzą prace m. in. w rejonie ul. Armii Krajowej. Obecnie kolektor deszczowy powstaje w rejonie skrzyżowania z ul. Sybiraków. W związku z tym odcinek ten do skrzyżowania z ul. Okulickiego został wyłączony z ruchu. Prace potrwają do 10 września.

  W kolejnym etapie roboty będą prowadzone na odcinku ul. Armii Krajowej od skrzyżowania z ul. Okulickiego do skrzyżowania z ul. Inwalidów Wojennych (10-29 września). W związku z pracami wyznaczono objazd ul. Sybiraków.  Mimo, że budowa kolektora nie została jeszcze zakończona, to część infrastruktury już spełnia swoją rolę. Przy okazji opadów tzw. suchy zbiornik w znacznej części napełnia się wodą. Obecnie połączony jest tylko jeden odpływ z osiedla Młodych, w którego rejonie realizowane są obecnie prace. Sytuacja zdecydowanie się poprawi, po zakończeniu całego zadania.

  ***

  Prace przy budowie kolektora Wapienniczki ruszyły z początkiem czerwca 2009 r. i według planu zakończą się na jesieni 2011 r. W ich ramach wybudowany zostanie 1,5-kilometrowy odcinek nowego kolektora deszczowego, który będzie przebiegał od skrzyżowania ul. Ludwika Zamenhofa/ Jana Riedla do skrzyżowania ul. Esperantystów/ Władysława Sikorskiego. Kolektor przekroczy drogę krajową nr 35 w rejonie stacji paliw Shell. Koniec kolektora zostanie połączony z tzw. suchym zbiornikiem retencyjnym, gdzie będzie zbierała się woda podczas ulewnych deszczy. W ramach prac oczyszczone i udrożnione zostaną rowy dotychczas odprowadzające wodę.

  Inwestycja będzie kosztowała 9 mln zł choć eksperci wyceniali prace na 20 mln zł. Ten koszt udało się zmniejszyć poprzez wykorzystanie naturalnego zagłębienia terenu w rejonie ul. Sikorskiego, co pozwoliło na wykonanie tańszego zbiornika. Będzie on przejmował wodę podczas opadów deszczu, a po ich ustaniu, woda będzie odpływała. Wprowadzenie takiego rozwiązania pozwoliło na zmniejszenie kosztów zadania o 8 mln. Dodatkowo z bardzo dobrym rezultatem zakończył się przetarg, gdzie wybrano ofertę tańszą o 3 mln zł od konkurencyjnej. Oznacza to, że na tej inwestycji miasto zaoszczędziło prawie 11 mln zł.

  [photospace]

  Poprzedni artykułTrzeci Wymiar i Dirty Jumping
  Następny artykułJaworzyna Śląska pomaga dalej