Oceniali postępy w inwestycji

  0

  Przebudowa budynku poklasztornego przy ulicy Tadeusza Kościuszki w Strzegomiu to bez wątpienia jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji realizowanych w tym mieście.

  O postępach w pracach mogli naocznie przekonać się strzegomscy radni, którzy wraz z burmistrzem Lechem Markiewiczem, sekretarzem gminy Sabiną Cebulą, przewodniczącym Rady Miejskiej Tadeuszem Wasyliszynem, przedstawicielami wykonawcy oraz pracownikami Urzędu Miejskiego w Strzegomiu, 6 sierpnia 2010 r., zwiedzili inwestycję.

  Dzięki remontom, klasztor z każdym dniem nabiera swojego uroku i specyficznego charakteru, a zabytkowe wnętrza odkrywają swoje tajemnice. Zwiedzający nie kryli zainteresowania i podziwu dla tempa zmian, jakie zachodzą w tym obiekcie. Wszyscy byli zgodni co do tego, że budynek zostanie wspaniale zmodernizowany i zagospodarowany.

  Zakres robót w budynku poklasztornym obejmuje między innymi: remont i adaptację istniejącego budynku dla potrzeb niemal wszystkich organizacji pożytku publicznego z terenu miasta, utworzenie lapidarium na dziedzińcu wewnątrz obiektu, uporządkowanie podwórza, wykonanie chodników, dojść i zieleni, wykonanie drogi wewnętrznej i parkingów, przyłączenie budynku do sieci wodno-kanalizacyjnej, gazowej i elektrycznej  po likwidacji  istniejącego przyłącza wody i wybudowaniu nowego, wykonanie w budynku instalacji wodno-kanalizacyjnej, gazowej, elektrycznej i wentylacyjnej oraz odgromowej. Obiekt będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, dlatego wykonane będą windy i zamontowane schodołazy.

  Założeniem projektu jest maksymalne zachowanie układu historycznego z podkreśleniem zabytkowych wnętrz, zwłaszcza krużganków okalających średniowieczny wirydarz klasztorny. Elewacje obiektu poddane zostaną pełnej konserwacji z zachowaniem kamiennego barokowego portalu i odtworzeniem detalu według zachowanych na tejże elewacji fragmentów. Obiekt będzie przystosowany dla działalności organizacji pozarządowych pełniących w gminie ważne funkcje społeczne i kulturalne.

  W budynku poklasztornym będzie również muzeum Ziemi Strzegomskiej, sala konferencyjna oraz kawiarenka dla funkcjonujących tam organizacji.
  Zgodnie z umową, zakończenie prac planowane jest na grudzień tego roku. Wyremontowany budynek stanie się bez wątpienia jedną z wizytówek Strzegomia oraz doskonale wpisze się w piękne centrum naszego miasta.

  Przypomnijmy, że realizacja tej inwestycji możliwa jest dzięki środkom z Unii Europejskiej, jakie pozyskała Gmina Strzegom. „Rewitalizacja centrum miasta Strzegomia – Przebudowa ze zmianą sposobu użytkowania budynku poklasztornego przy ulicy Kościuszki w Strzegomiu” oraz „Przebudowa parku przy ulicy Krótkiej w Strzegomiu” – to dwa projekty, które zostały dofinansowane łączną kwotą ponad 5 mln złotych.

  [photospace]

  Poprzedni artykułPiS ma kandydata na prezydenta Świdnicy
  Następny artykułFestiwal Folkloru czas zacząć