Komputery z internetem dla 167 rodzin

  0

  Kolejna grupa świdnickich dzieci otrzymała zestawy komputerowe. Przekazanie sprzętu to element realizowanego przez miasto projektu „Przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu – eInclusion w Gminie Miasto Świdnica”. Kierowany jest on do dzieci, u których z racji niepełnosprawności, bądź trudnej sytuacji finansowej ich rodzin istnieje zagrożenie wykluczeniem cyfrowym.

  – Komputery z dostępem do internetu mają pomóc w wyrównaniu różnic edukacyjnych, kulturowych i zawodowych. Wierzę, że będą z nich mądrze korzystać całe rodziny. Dzieciom życzę dobrej zabawy i edukacji, a rodzicom, by najczęściej jak się da, odrywali swoje pociechy od komputerów i zapraszali także do innych aktywności – mówił podczas akcji przekazania sprzętu Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

  Komputery wręczane są od połowy sierpnia. W sumie do 167 rodzin trafią jednostki z oprogramowaniem i dostępem szerokopasmowym do internetu. Wcześniej – od maja – przyszli użytkownicy komputerów przechodzili specjalne 25-godzinne szkolenia, w trakcie których uczyli się podstaw obsługi komputera i korzystania z internetu. Ze szkolenia skorzystało 80 osób, które zadeklarowały chęć nauki.

  Dostawę komputerów realizuje wybrana w przetargu wrocławska firma NetCom. Mimo, że zakończenie akcji planowano na koniec września, to jeśli wszystko uda się zrealizować zgodnie z planem, to komputery trafią do dzieci jeszcze przed pierwszym dzwonkiem.

  – W domach świdniczan montujemy komputery stacjonarne HP Compaq. To bardzo dobrej klasy sprzęt z systemem operacyjnym, antywirusem oraz pakietem oprogramowania biurowego. Użytkownikom zapewniamy stałą pomoc techniczną, a w razie potrzeby będziemy mogli zdalnie sterować komputerem podczas napraw – mówi Józef Stępień, prezes spółki NetCom.

  Od 1 października świdniczanie będą mogli korzystać z internetu.

  ***

  Projekt „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – eInclusion w Gminie Miasto Świdnica” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

  Projekt potrwa przez 8 lat. A przez pierwsze 3 lata jego wartość wyniesie 1,3 mln zł, z czego 1,1 mln zł będzie pochodziło z funduszy unijnych. Miasto ze swojego budżetu dołoży niespełna 200 tys. zł. Przez kolejne pięć lat – do końca 2017 r. – utrzymanie sprzętu i dostęp do internetu miasto sfinansuje z własnego budżetu przekazując ok. 700 tys. zł.

  [photospace]

  Poprzedni artykułHip hopowcy z Niemiec w Świdnicy
  Następny artykuł“Wielki Brat” ma ciebie na oku!